Wnętrze tygodnia: klimatyczne mieszkanie we wrocławskiej kamienicy

Naturalne materiały, zdecydowane, głębokie kolory i mosiężne dodatki zaprojektowane przez architektów – tak urządzono klimatyczne mieszkanie w przedwojennej kamienicy we Wrocławiu.
.get_the_title().

To klimatyczne mieszkanie znajduje się w odrestaurowanej, przedwojennej kamienicy. Za projekt wnętrz odpowiadają Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz z wrocławskiej pracowni Kohlrabi. Nowy układ funkcjonalny, który zaproponowali architekci, otworzył i połączył przestrzeń poszczególnych stref oraz pozwolił uzyskać jak najwięcej powierzchni do ukrytego przechowywania. Zgodnie z życzeniem właścicieli stworzono wnętrze klasyczne i funkcjonalne.

Aby podkreślić historię miejsca, architekci z biura Kohlrabi zdecydowali się na naturalne materiały oraz ściany w kolorze złamanej bieli.

W klimatycznym wnętrzu jest sporo drewnianych elementów, począwszy od jodełki francuskiej na podłodze, przez dębową kuchnię, jesionowe drzwi, po drewniane meble. W całym mieszkaniu odtworzono sztukaterię.

Przełamaniem klasyki we wnętrzu są nowoczesne, wielkoformatowe kafle, cienkie blaty kuchenne z płyty kompaktowej, metalowy regał, ale przede wszystkim wprowadzenie ciemnych, matowych kolorów na ścianach.

Fragment strefy dziennej i cały przedpokój pomalowano na głęboki odcień zieleni. Wysokie tafle luster w wąskim korytarzu tworzą niezwykłe złudzenie przestrzeni. W salonie powstała dodatkowa ściana, która ukrywa wysoką zabudowę kuchni i jednocześnie stanowi dekoracyjny element pomieszczenia. Po przeciwnej stronie stanęła bordowa kanapa, a w narożniku regałem na kwiaty wydzielono miejsce na biurko.

Kuchnia, ze swoją nasyconą zielenią i mosiężnymi dodatkami, stanowi dekoracyjne tło salonu.

Za wysokimi, przesuwnymi drzwiami kryje się nastrojowa, ciemnoniebieska sypialnia. Aby do strefy nocnej wprowadzić więcej światła, połowę szafy wykonano z wysokich luster. Za ukrytymi drzwiami znajduje się łazienka. Tapetę z motywami podwodnych roślin zestawiono tutaj z blatem z modnego terrazzo, ryflowanymi płytkami i naturalną, ciemną kolorystyką. Do aranżacji dopasowano lustro i lampy ciekawych, nieregularnych, obłych kształtach.

Specjalnie do tego mieszkania powstało kilka unikatowych elementów, takich jak drewniane drzwi z ryflowanym szkłem czy uchwyty i dodatki z patynowanego mosiądzu.

Uchwyty drzwi przesuwnych, uchwyty w przedpokoju czy okładzina z blachy mosiężnej na szafkach w kuchni to autorskie projekty architektów z pracowni Kohlrabi. Inne ciekawe rozwiązania to biurko obłożone drewnianymi, bejcowanymi półwałkami oraz regał na kwiaty, półka na książki i półki pod prysznicem, które wykonano w całości ze stali.

Zdjęcia: Stanisław Zajączkowski

Źródło: kohlrabi.pl
Opracowanie: AB

DESIGN