Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wnętrze tygodnia: paryski styl i nowoczesny design w kamienicy przy Mokotowskiej

Styl francuski z elementami nowoczesnego designu w pięknym wnętrzu historycznej warszawskiej kamienicy.
.get_the_title().

Kamienica przy ul. Mokotowskiej, zaprojektowana przez Mariana Lalewicza, przed wojną należała do jednych z najbardziej luksusowych w Warszawie. Właścicielom mieszkania oraz projektantom z pracowni WhiteCastle.pl zależało, aby w pełni wykorzystać potencjał tego wyjątkowego miejsca.

Architekt Dawid Przewoźny z pracowni Whitecastle.pl określił charakter swojego projektu w klasycystycznej warszawskiej kamienicy jako „styl francuski z elementami nowoczesnego designu”.

Taka aranżacja idealnie pasowała do 130-metrowego mieszkania. Jednak zanim udało się ją zrealizować, każdą ingerencję w zabytkowe wnętrze należało skonsultować z konserwatorem. Ostatecznie, po ponad dwóch latach prac, właściciele wprowadzili się do apartamentu, który z powodzeniem mógłby powstać w okolicach paryskiego Saint-Germain-des-Prés. Powstało eleganckie i luksusowe wnętrze, które dla domowników stało się wygodnym i przytulnym azylem w centrum miasta.

mieszkanie w kamienicy przy Mokotowskiej proj Whitecastle mieszkanie w kamienicy przy Mokotowskiej proj Whitecastle

Apartament dopracowano w najdrobniejszych szczegółach. Wnętrze urządzono bardzo harmonijnie, klasycznie z elementami nowoczesnego designu, i zadbano o każdy detal. Sztukaterie oraz profile całej domowej stolarki, nawiązujące do historycznych wzorów, opracowano w oparciu o oryginały.

Kontrapunktem do ścian w chłodnych bielach i szarościach, stał się drewniany parkiet ułożony w przeżywający właśnie renesans popularności wzór chevron, czyli w jodełkę.

Głęboki brąz francuskiej jodełki na podłodze to jedyny ciemny akcent kolorystyczny. Inne barwy pojawiające się na tkaninach czy dodatkach to delikatne, spłowiałe pastele. To celowy zabieg – zdecydowane kolory odciągałyby uwagę od kolekcji współczesnego malarstwa zdobiącej ściany.

mieszkanie w kamienicy przy Mokotowskiej proj Whitecastle

Mieszkanie w historycznej kamienicy urządzono meblami w stylu vintage, zadbano też o oryginalne oświetlenie. Właściciele samodzielnie wyszukiwali perełek designu w internecie, aby dodać wnętrzu indywidualnego charakteru. Architekt umiejętnie dobrał do nich współczesne elementy wyposażenia, m.in. narożnik Enjoy polskiej marki Nobonobo. Model, dzięki swojej lekkiej i uniwersalnej formie, idealnie pasował do salonu pełniącego też rolę biblioteki. Wygodny i sporej wielkości pozwala wszystkim domownikom wspólnie oglądać telewizję, relaksować się czy czytać książki.

mieszkanie w kamienicy przy Mokotowskiej proj Whitecastle
mieszkanie w kamienicy przy Mokotowskiej proj Whitecastle
Zdjęcia: Tom Kurek

Źródło: whitecastle.pl
Opracowanie: AB

DESIGN