Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wnętrze tygodnia: róż w najlepszym wydaniu w eleganckim, rodzinnym apartamencie

Luksusowy i wyrazisty, a przy tym ciepły i rodzinny – apartament na Wilanowie ma różnorodne oblicza. Wszystkie spaja motyw przewodni, którym jest kolor różowy.
.get_the_title().

Rodzinny, 160-metrowy apartament, który znajduje się na ostatnim piętrze budynku na warszawskim Wilanowie, zaprojektowano dla czteroosobowej rodziny. Choć dominują w niej kobiety, pomysł na to, by motywem przewodnim był róż, wyszedł od pana domu. Wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni NOKE (Karol Pasternak, Piotr Maciaszek, Filip Sar, Bartosz Pasternak, Agnieszka Tracka).

Projektanci udowodnili, że kolor różowy może mieć bardzo eleganckie i wysmakowane oblicze.

Motyw różu pojawia się w każdym pomieszczeniu. Wybierając materiały wykończeniowe, szukaliśmy wszelkich możliwych odniesień do tego koloru – opowiada o realizacji architekt Karol Pasternak, partner NOKE Architects.

Panoramiczne okna zapewniają dużą ilość światła dziennego w wnętrzach. Jasną, srebrzystą część dzienną dodatkowo rozświetlają błyszczące akcenty, takie jak lampy czy uchwyty meblowe. Do wykończenia niektórych elementów architekci użyli też surowego mosiądzu, który z czasem pokryje się patyną.

Uwagę przyciąga marmurowy stół w jadalni. Tak, jak większość mebli w apartamencie, został zaprojektowany przez NOKE i wykonany przez polskich rzemieślników.

Traktowaliśmy go nie tyle jako stół, ile jako obiekt rzeźbiarski w przestrzeni. Masywna, kamienna forma – w kontraście do lekkich krzeseł – na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosta, wręcz minimalistyczna. Mamy tu jednak do czynienia z misternymi wykończeniami, które odkrywamy dopiero siedząc przy stole – wyjaśnia Karol Pasternak.

Ważną rolę w aranżacji apartamentu i tworzeniu charakteru poszczególnych pomieszczeń odegrały tkaniny. Przy wyborze firan i zasłon architekci NOKE współpracowali ze studiem Monada.

Projektantom zależało nam na tym, by tkaniny ociepliły i zmiękczyły wystrój, a jednocześnie podkreśliły jego różnorodność.

Także niestandardowa wysokość pomieszczeń, 3,20 m, spowodowała, że dekoracje okienne nabrały szczególnego znaczenia. W części dziennej, choć z daleka wszystkie zasłony wydają się jednolite, okazuje się, że od strony południowej zdobi je efektowny haft, którego wzór pięknie wydobywa wpadające przez okna światło.

Paleta ekskluzywnych tkanin, którą zaproponowała Agnieszka Wyszyńska z Monady, umożliwiła architektom zabawę różnymi odcieniami beżu i różu w pokoju dziecięcym. Mimo że mamy do czynienia z jednym rodzajem materiału, zestawienie obok siebie kilku zasłon o różnej tonacji kolorystycznej ożywiło wnętrze. W przyszłości zasłony będzie można dowolnie przekładać, wpływając tym samym na wygląd całego pokoju.

Sypialnię właścicieli urządzono odważnie oraz luksusowo. Panuje tu istne szaleństwo wzorów i faktur.

Sypialnię właścicieli zaaranżowano w odcieniach granatu – bardzo odważnie i luksusowo. Architekci NOKE zadbali, by w szaleństwie wzorów i faktur była metoda, a każdy element miał swój wkład w klimat wnętrza. Naturalne lny o wyrazistym splocie zestawiono z miękkim, połyskliwym welurem. W oknach pojawiły się wzorzyste zasłony francuskiej marki Casamance oraz luksusowe, włoskie firany Dedar Milano, które dzięki delikatnej, złotej nici tłumią i rozpraszają zbyt intensywne światło dzienne.

Projektowane przez NOKE Architects wnętrza są odważne i nietuzinkowe, a przy tym zawsze pieczołowicie skomponowane w najdrobniejszym szczególe. Daje to nam możliwość na rozwinięcie skrzydeł przy wyborze gatunków, struktur i kolorów tkanin. W tym apartamencie tkaniny stanowią bardzo ważny element budujący nastrój wnętrza. Salon został miękko otulony ciepłymi satynowymi zasłonami, układającymi się w rytmiczne fale, co wprowadza harmonię i odczucie wyciszenia. W sypialni złota, połyskująca siatkowa firana przypomina płynny metal. Zdobi wnętrze jak subtelna biżuteria – opowiada Agnieszka Wyszyńska ze studia Monada.

Spektakularnie wyglądają łazienki – pojawił się w nich róż w najlepszym wydaniu.

W łazience rodziców portugalski marmur Rosa Portogallo ozdobił ściany wokół prysznica i przy wannie, pięknie komponując się z armaturą o miedzianym wykończeniu. W łazience dzieci zestawiono niewielkie, kwadratowe płytki od Villeroy& Boch z czarnymi fugami oraz czarną armaturą. Dzięki temu wnętrze zyskało bardzo wyrazisty charakter.

Zdjęcia: Piotr Maciaszek/ NOKE Architects

Źródła: monada.com.pl, nokearchitects.com
Opracowanie: AB

DESIGN