Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wnętrze tygodnia: styl skandynawski w nowoczesnym wydaniu – aranżacja mieszkania w Gdańsku

Jasne wnętrza tego gdańskiego mieszkania miały zachęcać do relaksu i być nasycone klimatem letnich, skandynawskich podróży.
.get_the_title().

Metamorfozy bywają konieczne. Na decyzję o remoncie 45-metrowego mieszkania na Łostowicach – bardzo spokojniej i urokliwej dzielnicy Gdańska – wpłynęły dwa wszędobylskie, dokazujące koty. Właściciele, którzy zwrócili się z prośbą o rearanżację wnętrza do Raca Architekci, mieli sprecyzowane oczekiwania, ale pozostawili też gdańskiej pracowni architektonicznej dużo swobody.

Kluczem do aranżacji wnętrza okazała się konsekwencja w doborze dobrych jakościowo elementów wyposażenia, sprawdzone materiały i subtelna kolorystyka z pastelowym odcieniem szałwii w roli głównej.

Obecność zwierząt także miała wpływ na projekt architektów. Jedną z wytycznych było zastosowanie podłogi, która nie będzie wrażliwa na wodę, a kolejną – ograniczenie ilości tkanin w domu. Ze względu na styl życia i przyzwyczajenia mieszkańców układ pomieszczeń pozostał niezmieniony. Pracownia Raca Architekci postanowiła jednak maksymalnie otworzyć zastaną przestrzeń i zaproponować nowe, bardziej funkcjonalne oraz estetyczne rozwiązania. Otwory drzwiowe powiększono do pełnej wysokości pomieszczeń, wszędzie zastosowano drzwi przesuwne. Na co dzień są otwarte dla domowników, by nie utrudniać im swobodnego poruszania się po mieszkaniu.

styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku

W pokoju dziennym pełnoprawnym elementem aranżacji są drzwi ze sklejki. Te drzwi były zresztą kolejnym z wymagań właścicieli, ponieważ dość często pokój dzienny służy jako pokój gościnny. Wejścia do pozostałych pomieszczeń wykonano z płyty MDF lakierowanej w kolorze ścian. Nie mają klamek i uchwytów, co jeszcze bardziej uwypukla ich wyjątkowość.

Mieszkanie zaprojektowano w stylu skandynawskim w nowoczesnym wydaniu. Naturalna brzozowa sklejka w połączeniu z seledynowym odcieniem zieleni to elementy powtarzające się w każdym pomieszczeniu.

Tłem dla tego zestawienia są biel i jasna szarość. Kontrastują z nimi czarne elementy w konstrukcji mebli oraz dodatki. Większość mebli wykonano na zamówienie u stolarza, dzięki czemu zabudowy są spójne i materiałowo, i kolorystycznie. Inne dodatki i ruchome meble wybrano wśród sprawdzonych, skandynawskich marek, takich jak Muuto, Hay czy Normann Copenhagen.

styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku

W spójnej kolorystycznie z resztą mieszkania łazience ograniczono do minimum ilość przedmiotów.

Czystym, klarownym formom oraz subtelnej palecie barw towarzyszą produkty marki KOŁO: dyskretny antybakteryjny przycisk Koło Nova Pro, schowany w obudowie ze sklejki stelaż Technic GT+ i prostokątna umywalka Twins. Wystrój łazienki uzupełniają białe i szare płytki ocieplone sklejką wyeksponowaną na dużej powierzchni szaf oraz elementy w kolorze zielonym. W niewielkiej przestrzeni liczy się przede wszystkim ergonomia i niewymuszona skandynawska elegancja, bezpretensjonalna, spokojna oraz uporządkowana.

styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku
styl skandynawski w mieszkaniu w Gdańsku
Zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Źródło: raca-architekci.pl
Opracowanie: AB

DESIGN