Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

We Wrocławiu powstanie nowy gmach Muzeum Książąt Lubomirskich. Zobaczcie, jak wygląda zwycięski projekt

216 pracowni z całego świata stanęło do konkursu na projekt Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. Wygrali Polacy, minimalistyczne detale i ogród na dachu.
.get_the_title().

We Wrocławiu powstanie nowy gmach Muzeum Książąt Lubomirskich. Jego budowa ruszy w 2019 roku. Nowy budynek stanie przy ulicy Szewskiej, w pobliżu głównego gmachu Ossolineum. Szacuje się, że cała inwestycja będzie kosztowała około 70 milionów złotych.

 

Za koncepcję architektoniczną nowego Muzeum Książąt Lubomirskich odpowiada pracownia WXCA z Warszawy (Szczepan Wroński, Anna Dobek, Anna Majewska, Marcin Jurusik i Michał Czerwiński).

WXCA zdobyła pierwszą nagrodę w dwuetapowym konkursie, do którego zgłosiło się 216 pracowni z całego świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Włoch czy Tajwanu.
Jury nagrodziło projekt warszawskiej pracowni za ponadczasowy charakter, odwołanie się do klasycznej architektury i tradycji muzealnictwa oraz połączenie ich z nowoczesnością. Doceniło „wrażliwość i czytelny gest architektoniczny” oraz wpisanie budynku w tkankę miejską Wrocławia.

Architekci zaprojektowali współczesny pałac miejski o rytmicznych podziałach i otwartej, swobodnej strukturze. Czterokondygnacyjny gmach o masywnych ścianach i minimalistycznych detalach będzie skromny i elegancki. Centralne miejsce zajmą w nim przestrzenie magazynowania zbiorów, czyli serce zgromadzonej kolekcji. Natomiast na dachu znajdzie się ogród.Źródła: ossolineum.pl, wxca.pl
Tekst: AB

DESIGN