Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

WuWa – wrocławskie osiedle oblegane przez znawców architektury

Jest takie osiedle we Wrocławiu, które na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mimo to przyjeżdżają je zobaczyć znawcy architektury z całego świata. Dlaczego?
.get_the_title().

Wrocławskie osiedle WuWa to kompleks kilkudziesięciu budynków tworzących jedno z sześciu wzorcowych osiedli Werkbundu, zrealizowanych w Europie na przełomie lat 20. i 30. minionego stulecia. Jego nazwa jest skrótem od wystawy Wohnung und Werkraum (Mieszkanie i miejsce pracy), w ramach której w 1929 roku wybudowano osiedle. Werkbund, stowarzyszenie założone w Niemczech po I Wojnie Światowej, miało jednoczyć postępowych producentów, architektów i projektantów współpracujących z przemysłem. Ich celem było rozwiązanie problemu mieszkaniowego, który dotykał wiele krajów w powojennej rzeczywistości. Werkbund stał przed trudnym zadaniem stworzenia programu budowy tanich i małych mieszkań dla masowego odbiorcy.

WuWa jest osiedlem zaprojektowanym z niezwykłą starannością w oparciu o określenie zróżnicowanych potrzeb mieszkańców. Po raz pierwszy zabudowa mieszkalna stała się wynikiem naukowej współpracy architektów, projektantów i badaczy naukowych.

Na podstawie biologicznych, psychologicznych i socjologicznych potrzeb zostały ustalone wystarczające minima przestrzeni mieszkalnej dla rodzin różnej wielkości.

Projekt przewidywał w sumie 37 obiektów: domy jednorodzinne i dwurodzinne, domy w zabudowie szeregowej oraz domy wielorodzinne, a także parterowe przedszkole. Zaprojektowano także otoczenie budynków, tereny rekreacyjne ogólnego użytku i ogrody przydomowe.

Zminimalizowanie przestrzeni mieszkalnej wpłynęło na wyposażenie wnętrz.

Przedwojenne wzornictwo nijak wpisywało się w niewielkie wnętrza nowych domów. Projektanci postawili zatem na mniejsze gabarytowo meble, masowej produkcji.

Lekkość konstrukcji, oraz nacisk na użyteczność poszczególnych elementów harmonijnie komponował się z jasnymi wnętrzami, sprawiając, że wydawały się przestronniejsze.

Osiedle WuWa nie odniosło większych zniszczeń podczas II Wojny Światowej. Do domów wprowadzili się nowi lokatorzy nie mogący docenić w pełni walorów ultra nowoczesnej architektury w powojennej rzeczywistości.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności po II Wojnie Światowej na osiedlu nie dokonano wielu zmian.

Dzięki temu do dzisiaj można podziwiać niezwykłe budynki, które miały zapoczątkować rewolucję w projektowaniu osiedli mieszkalnych oraz ich wyposażenia.

Tutaj można prześledzić losy osiedla, zapoznać się bliżej z tłem historycznym przedsięwzięcia, a także przeczytać wywiady z obecnymi właścicielami domów. Strona jest także skarbnicą zdjęć WuWy za czasów jej świetności.

Tekst: Dominika Drop

Zdjęcia: wuwa.eu

DESIGN