Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Yeezy Studio – brutalistyczna siedziba pracowni Kanye’go Westa

Yeezy Studio wprowadza się do opuszczonego magazynu w Calabasas w Kalifornii.
.get_the_title().

Kanye West to nie tylko raper – już od jakiegoś czasu artysta prezentuje światu swoje liczne talenty. W 2015 roku rozpoczął współpracę z firmą Adidas, projektując dla niej kolekcję sneakersów pod banderą własnej marki Yeezy. Na początku tego roku West założył też Yeezy Home – pracownię architektoniczną, której pierwszym projektem mają być niedrogie prefabrykowane mieszkania socjalne.

Źródło: Dezeen

Artysta postanowił zlokalizować siedziby wszystkich swoich przedsiębiorstw pod jednym dachem, a dokładniej w opuszczonym magazynie w Calabasas w Kalifornii.

Yeezy Studio to hołd oddany estetyce brutalizmu – dominują w nim beton, stal i sklejka, wyposażenie jest niemal ascetyczne, a kolorystyka wnętrz nawiązuje do minimalistycznego charakteru marki modowej artysty.

Na terenie starego magazynu znajduje się kwatera główna pracowni architektonicznej Westa, magazyn próbek tkanin wykorzystywanych do produkcji sygnowanych jego marką ubrań i obuwia, studio muzyczne, biblioteka oraz przestrzenie eventowe, wykorzystywane podczas pokazów filmowych czy wystaw.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Transformacja post industrialnych budynków to wynik współpracy Westa z designerem Willo Perronem. Zdecydowano się na surową, brutalistyczną estetykę oraz design w oparciu o filozofię utyliaryzmu, promującą funkcjonalność i użyteczność nad formą. Betonowe powierzchnie ścian i podłóg, ciemne, stalowe ramy okien i drzwi, a także pomalowane na czarno, proste w swoim designie meble ze sklejki doskonale wpisują się w sygnowany przez rapera styl. We wnętrzach o industrialnym charakterze i surowej estetyce nie brakuje naturalnego światła, które swobodnie wpada przez liczne, wielkopowierzchniowe okna. Tropikalna zieleń świetnie prezentuje się na tle betonu i ożywia wnętrza kolorem.

Źródło: Dezeen

Yeezy Studio zostało wyposażone w proste w swojej formie, modułowe meble, które z łatwością można przesuwać i przenosić, dostosowując je do wymagań konkretnego eventu czy spotkania. Każde z pomieszczeń pełni różnorakie funkcje i jest wygodne w użytkowaniu.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Z zewnątrz budynek Yeezy Studio także wpisuje się w estetykę brutalizmu. Jego masywna, sześcienna bryła góruje nad terenem dawnej fabryki. Betonowa fasada o wyjątkowej teksturze stanowi z kolei doskonałe tło dla przyciemnianych, czarnych okien.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Yeezy Studio jest wyrazem ambicji Westa na zaistnienie w świecie designu i architektury. Oceniając efekt końcowy tego projektu, można z przekonaniem stwierdzić, że artysta ma spore szanse na sukces.

Źródło: Dezeen

DESIGN