Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zabytkowe pałace fundacji The Landmark Trust dostępne na Airbnb

Zaprojektowany przez włoskiego architekta Andrea Palladio zabytkowy dom z epoki renesansu czy XVIII-wieczna szkocka rezydencja Lorda Dunmore zwieńczona wyrzeźbionym w skale ananasem czekają na gości!
.get_the_title().

Jeśli kusiło was kiedyś, żeby spędzić noc w muzeum, to teraz macie szansę. Dzięki Airbnb możecie spełnić marzenia i przez weekend krzyczeć niczym Borat: „King in the castle!”. Na Airbnb można znaleźć przeróżne miejsca noclegowe – proste pokoje, urocze apartamenty na romantyczny weekend czy nawet nietuzinkowe lofty, wyglądające jak gotowe scenerie do artystycznej sesji.

W tej i tak już bogatej ofercie zdarzają się prawdziwe perełki, jak te zabytkowe posiadłości, zaprojektowane przez znakomitych architektów, które zostały udostępnione jako hotele.

vogue.com

Te niecodzienne rezydencje udostępnione zostały dzięki brytyjskiej fundacji The Landmark Trust, znajdującej się pod patronatem Księcia Walii. Oferty wynajmu znajdują się na Airbnb w kategorii miejsc zabytkowych. Założona w 1965 roku fundacja sprawuje pieczę nad historycznymi nieruchomościami, które nie zostały objęte oficjalną kuratelą. Stare, opuszczone budynki, po procesie renowacji wykonywanym przez Landmark Trust stają się bajkowymi miejscami, otwartymi na gości i zwiedzających. Fundacja opiekuje się zarówno dużymi dworami, zamkami, jak i skromniejszymi dworkami czy innymi zabytkowymi rezydencjami.

W apartamentach można poczuć się jak w muzeum, z tą różnicą, że możemy dotykać zdobień i siadać na krzesłach.

Większość z tych 200 zabytkowych miejsc jest przyjaznych psom i ma w wyposażeniu wszystkie współczesne udogodnienia, poza telewizorami i wi-fi, które nie pasują do wyjątkowego klimatu XVIII-wiecznych pałaców.

Najbardziej imponującym budynkiem z oferty Trust jest Villa Saraceno zlokalizowana niedaleko małego miasta Agugliaro. Zaprojektowana w 1550 roku przez Andrea Palladio (jest również autorem bazyliki San Giorgio Maggiore w Wenecji i Teatro Olimpico w Vincenzie) jest jedynym budynkiem architekta, w którym można spędzić noc.

Villa Saraceno pomieści aż 16 osób i stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Vincenzy, Padwy, Verony i oczywiście Wenecji.

15 kilometrów od Agugliaro leży kolejna spektakularna renesansowa budowla zarządzana przez Trust – Villa dei Vescovi. Goście mogą cieszyć się z niej widokiem na piękną winnicę i wypielęgnowany ogród.

vogue.com

Podczas gdy włoska arystokracja odrodzenia upodobała sobie podmiejskie wille, brytyjskie elity postanowiły przedstawić swoją „joie de vivre” w postaci samotnych, zdobionych wież.

Clavell Tower to czteropiętrowa budowla wznosząca się na klifie, z którego rozpościera się niesamowity widok na zatokę Kimmeridge i wybrzeże hrabstwa Dorset.

Wybudowana w 1830 roku wieża jest jednym z najmniejszych budynków dostępnych w zabytkowej kolekcji. Może w niej spać tylko dwóch gości, a dostać się do niej można tylko pieszo, co czyni ją doskonałym miejscem na romantyczny pobyt.

Z kolei przepiękny dom, zwany The Pineapple, ze względu na swój ananasowy kształt, jest uznawany za najdziwniejszą budowlę w Szkocji. Leży w połowie drogi między Glasgow i Edynburgiem, a stworzył ją w 1777 roku wkrótce po utracie władzy w kolonii w Virginii Lord Dunmore.

Posiadłość co prawda jest udostępniona dla zwiedzających, którzy chętnie przybywają by zboczyć ananasa na własne oczy, ale za domem znajduje się specjalny prywatny ogród dla gości.

Zmierzając w dół wybrzeżem w kierunku Lyme Regis, spotykamy kolejną posiadłość. Belmont jest okazałą różową willą, należącą do XVIII-wiecznej bizneswoman – Eleonor Coade, która stworzyła sztuczny kamień bardzo wysokiej jakości, wykorzystany potem w willi Belmont, ale też w innych budowlach, jak np. w Pałacu Buckingham. Gościom poleca się grę w bule w tutejszym ogrodzie, a wieczorem wyjście na kolację na starą miejską promenadę.

Źródło: Vogue

DESIGN