Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Oto projekty modelowego warszawskiego osiedla budowanego w ramach Mieszkanie Plus

Parki, skwery, miejsca parkingowe dla rowerów oraz pełny dostęp do usług społecznych – to tylko niektóre z cech idealnego miejsca do mieszkania. Zobaczcie zwycięskie projekty wyłonione właśnie w konkursie na modelowe osiedle w Warszawie, które powstanie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
.get_the_title().

Poznaliśmy właśnie zwycięzców konkursu na projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie, które powstanie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jego celem było stworzenie projektu funkcjonalnego oraz przyjaznego do życia osiedla, które uwzględniać będzie potrzeby wszystkich grup mieszkańców, m.in. seniorów oraz rodzin posiadających dzieci. Dwa pierwsze miejsca przyznano ex aequo pracowni 22Architekci oraz AMC Andrzej Chołdzyński, trzecie miejsce zajęła zaś Grupa 5 Architekci. Czym wyróżniły się zwycięskie projekty?

Projekt pracowni 22Architekci, materiały prasowe

Propozycja pracowni 2Architekci, poza przestrzenią mieszkaniową, którą uzupełniać miałaby niezwykle bogata oferta usług społecznych, zakłada również powstanie sąsiadującego z osiedlem parku miejskiego. Tereny zielone byłyby miejscem rekreacji oraz integracji lokalnej społeczności. Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński również postawiła na zieleń. Drugi zwycięski projekt zakłada bowiem powstanie miasta-ogrodu, w którym nie zabraknie ani parków, ani skwerów. AMC uwzględniło również powstanie w pobliżu osiedla pętli autobusowej oraz miejsc parkingowych dla rowerów.

Kluczowym elementem wszystkich wyróżnionych projektów było funkcjonowanie na terenie osiedla publicznej szkoły podstawowej, przedszkola i żłobka. Ważną rolę odgrywać miałaby również sąsiadująca z osiedlem stacja kolejowa, która mogłaby przyczynić się do zmniejszenia ilości samochodów.

Projekt pracowni 22Architekci, materiały prasowe
Projekt pracowni AMC Andrzej Chołdzyński, materiały prasowe

Osiedle Nowe Jeziorki znajduje się się w południowej części miasta, dokładnie przy ulicy Karczunkowskiej. 15-hektarowe osiedle składać się będzie z ekonomicznych mieszkań do wynajęcia. – Realizacja rządowego programu to nie tylko tworzenie nowej oferty dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, to także stawianie na rozwój nowoczesnego budownictwa i architektury. Wyniki tego konkursu jasno pokazują, że projekt kilkutysięcznego osiedla może harmonijnie wpisywać się w istniejące otoczenie, oferować kameralną przestrzeń, a jednocześnie poprzez zaplanowanie wielu wspólnych przestrzeni zachęcać mieszkańców do lokalnej aktywności – podkreślił wiceminister infrastruktury Artur Soboń.

Wszystkie trzy wyróżnione pracownie otrzymają po 50 tys. złotych nagrody. Zrealizowany projekt łączyć połączy wszystkie najlepsze cechy nagrodzonych prac.

źródło: portalsamorzadowy.pl
tekst: AC

DESIGN