Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zaprojektuj łazienkę w Tatrzańskim Parku Narodowym – weź udział w 23. edycji konkursu KOŁO!

Konkurs zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych i pozostawiające wiele do życzenia warunki panujące w ogólnodostępnych ubikacjach. Dzięki niemu w ciągu 20 lat powstały nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne toalety w wielu miejscach w Polsce.
.get_the_title().

Odbywający się co roku konkurs na projekt łazienki KOŁO, organizowany przez firmę Geberit, skierowany jest do początkujących architektów oraz studentów architektury. To jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Na przestrzeni lat wzięły w nim udział setki architektów – dla wielu z nich był początkiem kariery. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. toaleta publiczna w Kazimierzu Dolnym zaprojektowana przez Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza, toaleta publiczna przy Al. Roguckiego w Płocku zaprojektowana przez Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja czy pawilon plażowy nad Wisłą w Warszawie zaprojektowany przez Katarzynę Szpicmacher, Maję Matuszewską i Aleksandrę Krzywańską. Teraz wy możecie wysyłać zgłoszenia, bo właśnie wystartowała 23. edycja konkursu 'Projekt Łazienki 2021′, której partnerem został Tatrzański Park Narodowy.

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu w Dolinie Chochołowskiej toalety publicznej dla turystów z pomieszczeniem gospodarczym na użytek Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Grand Prix 2016: toaleta publiczna przy Al. Roguckiego w Płocku, proj. Stanisław Łakiński, Łukasz Spychaj

Rejon polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej został wybrany nie bez przyczyny – Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, podjął decyzję, by przenośne toalety sukcesywnie zastępować stacjonarnymi. W Dolinie Chochołowskiej, na jednym z najpopularniejszych szlaków w Tatrach, znajdują się obecnie przenośne szalety typu toi-toi. Toalety stacjonarne, które staną na ich miejscu, będą rozwiązaniem bardziej ekologicznym, estetycznym i wpłyną na komfort tłumnie odwiedzających Dolinę Chochołowską turystów.

Na co powinni zwrócić uwagę architekci biorący udział w konkursie? Obiekt powinien wpisywać się w otoczenie, nawiązywać do lokalnej tradycji, kultury i przyrody, a w projekcie muszą być wykorzystane produkty marek Geberit i/lub KOŁO.

Ważne jest, by toaleta publiczna w Dolinie Chochołowskiej była dostępna dla turystów o szczególnych potrzebach, m.in. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych czy opiekunów z małymi dziećmi. Duże znaczenie ma też projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju: wykorzystanie materiałów naturalnych i przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej, odzysku wody oraz projektowanie rozwiązań, które przyczynią się do zmiany nieekologicznych zachowań turystów w Tatrach.

GRAND PRIX 2010: Pawilon plażowy nad Wisłą w Warszawie, proj. Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska

Kto oceni projekty w tegorocznej edycji konkursu KOŁO? Jak co roku w gronie jurorów zasiądą największe autorytety z branży projektowej.

Koncepcje nadesłane na 23. edycję oceni jury w składzie: dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes, Magdalena Federowicz-Boule – prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, prof. Jan Sikora – wykładowca na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, założyciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza, Przemo Łukasik – architekt, współzałożyciel pracowni Medousagroup, Aleksandra Kozłowska – laureatka konkursu 'Projekt Łazienki 2018′, obecnie związana z pracownią KWK Promes, Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit, Filip Zięba – zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, Agnieszka Grzegorczyk – przedstawicielka Gminy Kościelisko, Jan Karpiel-Bułecka senior – architekt, popularyzator folkloru góralskiego, Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz z Zakopanego. Sekretarzem konkursu 'Projekt Łazienki 2021′ z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska.

Projekt plakatów konkursowych: Ola Woldańska-Płocińska

Jurorzy wybiorą najlepszy projekt spośród zgłoszonych prac, przyznają też wyróżnienia i nagrody specjalne. Natomiast na profilu marki Geberit na Facebooku najciekawszą koncepcję wskażą internauci. Łączna pula nagród to ponad 50 tys. zł. Laureatów konkursu KOŁO 'Projekt Łazienki 2021′ poznamy w listopadzie 2021 roku.

Wszystkie szczegóły dotyczące projektów, regulamin konkursu oraz harmonogram nadsyłania zgłoszeń są dostępne na stronie www.konkurskolo.pl. Jeśli macie pytania na temat konkursu, możecie je zadawać przez formularz na stronie www.konkurskolo.pl do 7.06.2021 roku. Termin nadsyłania projektów mija 11.10.2021 roku. Powodzenia!

DESIGN