Zaprojektuj przedmiot, którego znaczącym tworzywem jest światło, i wygraj nawet 15 tys. złotych w tegorocznym konkursie Mazda Design 2019

Przedstawiamy pomysły, które zainspirują cię do wzięcia udziału w jubileuszowej edycji konkursu Mazda Design. Zgłoszenia do kategorii “Przestrzeń” nadsyłać można do 16 kwietnia.
.get_the_title().

W tym roku już po raz dziesiąty organizowany jest konkurs Mazda Design skierowany do studentów i absolwentów szkół artystycznych, projektowych i technicznych. Tradycyjnie zgłoszenia nadsyłać można do jednej z trzech kategorii: “Człowiek” (o której pisaliśmy tutaj), “Przestrzeń” oraz “Znak”. Termin nadsyłania prac mija 16 kwietnia.

Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma 10 tys. złotych, a dodatkowo jeden z trzech laureatów nagrodzony zostanie nagrodą Grand Prix w wysokości 5 tys. złotych.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, o której szerzej pisaliśmy tutaj, organizowana jest pod hasłem “MA”. To japońskie słowo o wielu znaczeniach- “pauza”, “przerwa”, “odstęp”, “przestrzeń pomiędzy”- na stałe zagościło w designie, sztuce i stylu życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Pod względem wizualnym koncepcję “MA” świetnie oddaje symbol kanji (znaki logograficzne stanowiące element pisma japońskiego) powstały w wyniku połączenia dwóch osobnych znaków: znaku oznaczającego drzwi oraz znaku oznaczającego światło.

Symbol ten interpretować można zatem jako światło wpadające do środka poprzez szczelinę w drzwiach; światło, które wykorzystuje możliwości, jakie daje przerwa, odstęp między drzwiami a framugą. W takim znaczeniu światło jest symbolem możliwości i kreatywności, i to właśnie tak rozumiane ma stanowić inspirację dla wszystkich tych, którzy chcieliby zgłosić swoje prace w kategorii “Przestrzeń”.

Światło od wieków wykorzystywane jest przez japońskich rzemieślników, artystów i designerów, nie tyle jako inspiracja, ale także jako tworzywo. Jest jednym z narzędzi artystycznej ekspresji, ulotnym materiałem, które nadaje przedmiotom i obiektom estetyczną i funkcjonalną wartość, jak w przypadku nowej Mazdy 3.

Źródło: Materiały Prasowe

Do tegorocznej edycji konkursu Mazda Design w kategorii “Przestrzeń” nadsyłać można projekty mebla, elementu dekoracyjnego lub wyposażenia wnętrz, którego design bazować będzie na interakcji ze światłem, zarówno jako materiałem, tworzywem, jak i inspiracją.

Ma to być produkt, który swoją estetyką i funkcjonalnością nawiąże do wartości wyznawanych przez Mazdę i założeń filozofii “MA”: piękno minimalizmu, współczesne zastosowanie, dynamiczny design.

Oto kilka projektów, które stanowią świetną inspirację dla wszystkich potencjalnych uczestników konkursu.

Lampy, które powstały w wyniku wyhodowania kultur bakterii na fragmencie żywicy

Źródło: Dezeen

Szwedzki designer Jan Klinger połączył swoje dwie pasje – design użytkowy i mikrobiologię – i stworzył lampy, których głównym elementem są kultury bakterii wyhodowane na dysku żywicy. Plamisty design lamp to wynik połączenia bakterii, drożdży i grzybów, które, po 48 godzinach żerowania na cukrze agar-agar i żelatynie pochodzącej z wodorostów, pokryły powierzchnię żywicy. Hodowla tych mikroorganizmów jest możliwa tylko w kontakcie ze światłem. Światło zatem, poza samym byciem światłem, spełnia także kluczową funkcję w procesie projektowym.

Źródło: Dezeen

Różnorodne kolory lampy zawdzięczają różnym rodzajom bakterii, które wydzielają je w sposób naturalny. Do dysków z żywic przytwierdzone są żarówki LED, które emitują światło przebijające się przez ich kolorową powierzchnię.

Minimalistyczny drapak dla kotów, który jest jednocześnie nowoczesnym elementem wyposażenia wnętrz

Źródło: www.dezeen.com

Japoński projektant Yoh Komiyama stworzył drapak dla kotów, który nie oszpeca wnętrz nowoczesnych domów, ale dopełnia ich minimalistyczne wyposażenie. Konstrukcja w kształcie cylindra wykonana została z jasnych drewnianych kołków rozmieszczonych spiralnie w niewielkiej odległości od siebie. Poprzez wąskie szczeliny wpada naturalne światło, dzięki czemu na obszarze, na którym drapak się znajduje, wykreowany zostaje magiczny efekt świetlny.

Źródło: Dezeen

Dzięki zabudowanej, ażurowej konstrukcji obiekt daje kotu poczucie bezpieczeństwa i równocześnie buduje więź z właścicielem, który cały czas ma go w zasięgu wzroku.

Szklane stoły, które odbijają promienie światła

Źródło: www.thefutureperfect.com

John Hogan, jeden z najbardziej renomowanych designerów specjalizujących się w projektowaniu obiektów ze szkła na świecie, stworzył limitowaną kolekcję stołów i stolików “Ripple Tables”. Ich powierzchnia, imitująca delikatne falowanie wody, odbija i przechwytuje promienie świetlne, tworząc wokół niezwykłe efekty wizualne.

Źródło: www.thefutureperfect.com

Wszystkie obiekty autorstwa Hogana wykonana z dmuchanego szkła.

Lampy, które pomagają roślinom kwitnąć bez słońca

Źródło: www.artemide.com

Lampa Gople to efekt kolaboracji renomowanej pracowni architektonicznej Bjarke Ingels Group oraz marki Artemide. Została stworzona po to, aby wspomagać wzrost i kwitnienie roślin, które nie mają dostępu do naturalnych źródeł światła. Lampa Gople wspiera procesy fotosyntezy w oparciu o opatentowana technologię RWB. System ten umożliwia regulację temperatury światła w zależności od potrzeb konkretnej rośliny. Światło emitowane jest pod postacią czerwonych, niebieskich lub białych promieni, sprawiając, że lampy zmieniają kolor i stają się dynamicznym elementem dekoracyjnym.

Źródło: www.artemide.com

Tekst: AO

DESIGN