Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zielona fasada z roślinami doniczkowymi – zaskakujący projekt MVRDV

Apartamentowiec z oryginalną fasadą wypełnioną roślinami doniczkowymi stanie w Sint Michielsgestel to projekt architektów z holenderskiej pracowni MVRDV.
.get_the_title().

„Zielona Willa” to czteropiętrowy budynek mieszkalno‑biurowy, który stanie nad rzeką Dommel w miejscowości Sint‑Michielsgestel. Jego budowa ruszy w 2020 roku, ale ze względu na ciekawie zaprojektowaną fasadę obiekt już przyciąga uwagę.

Architekci z pracowni MVRDV i Van Boven Architecten zaprojektowali system „regałów” na całej zewnętrznej części budynku, na których staną różne rośliny doniczkowe.

Zespół chciał stworzyć architekturę, która będzie wpływać na świadomość społeczną dotyczącą ekologii. – Ten projekt jest kontynuacją naszych badań nad budynkami „bez fasad ”i nad radykalnym „zazielenianiem”. (…) Powinniśmy pokryć również dachy i fasady wieżowców zielenią. Rośliny pomogą nam zrównoważyć emisje CO2, ochłodzić nasze miasta i promować różnorodność biologiczną – mówi Winy Maas z pracowni MVRDV.

Zielona fasada z roślinami doniczkowymi – zaskakujący projekt MVRDV Zielona fasada z roślinami doniczkowymi – zaskakujący projekt MVRDV Zielona fasada z roślinami doniczkowymi – zaskakujący projekt MVRDV

Położona na południowym krańcu miasta narożna „Zielona Willa” swoją formą nawiązuje do sąsiednich budynków. Zieleń, czyli rośliny w donicach, pomagają jej się wtopić w naturalny krajobraz otoczenia: rzeki, pól i drzew. Na półkach o różnych rozmiarach oraz głębokościach znajdą krzewy i drzewa, m.in. forsycje, jaśminy, brzony i sosny. W tej „bibliotece roślin” każda donica będzie oznaczona odpowiednią tabliczką informacyjną.

Gatunki zostaną wybrane, uwzględniając orientację fasady oraz różne funkcje, jakie mają spełniać, np. zapewniać cień, poczucie prywatności albo widoki.

System nawadniający, kontrolowany przez czujnik, wykorzystujący zmagazynowaną wodę deszczową, zostanie wbudowany w donice, gwarantując, że fasada będzie zielona przez cały rok. Na parterze czteropiętrowego budynku znajdą się biura dewelopera nieruchomości, na trzech piętrach wyżej będzie pięć mieszkań, a na dole parking podziemny.

Na parterze czteropiętrowego budynku znajdą się biura dewelopera nieruchomości, na trzech piętrach wyżej będzie pięć mieszkań, a na dole parking podziemny.
Fot. © MVRDV

Tekst: AB

DESIGN