Cyberprzemoc w liczbach: 21 proc. 11-letnich dziewczynek doświadczyło cyberprzemocy!

Według badania UNICEF przeprowadzonego w 15 krajach UE, około 10% dzieci w wieku od 9 do 16 lat padło ofiarą cyberprzemocy co najmniej raz w miesiącu w ciągu ostatniego roku. Co więcej, od 8% do 17% nastolatków w wieku 12–16 lat zetknęło się z szkodliwymi treściami w sieci, a 13% otrzymało niechciane propozycje o charakterze seksualnym.
Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) to międzynarodowe badanie prowadzone co cztery lata, które ma na celu monitorowanie zachowań zdrowotnych i stylu życia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Badanie jest realizowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), a jego wyniki są wykorzystywane do kształtowania polityki zdrowotnej oraz programów prewencyjnych skierowanych do młodych ludzi.
Dane z badania Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) pokazują, że problem ten szczególnie dotyka najmłodszych użytkowników. Wśród 11-latków 17,2% chłopców i 21,1% dziewcząt doświadczyło cyberprzemocy. Wraz z wiekiem liczby te spadają, ale nadal pozostają niepokojące – w grupie 15-latków to odpowiednio 9,2% chłopców i 11,4% dziewcząt.
Badanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (2021): Z kolei raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazuje, że w Polsce 13% dzieci doświadczyło formy cyberprzemocy, np. poprzez obraźliwe wiadomości, szantaże, publikowanie kompromitujących zdjęć lub filmów.
Badanie Komisji Europejskiej (2018): W badaniu przeprowadzonym przez Komisję Europejską aż 1 na 4 dzieci w wieku 12-16 lat w Europie (w tym w Polsce) twierdzi, że spotkało się z cyberprzemocą.
Psychologiczne skutki hejtu w sieci
Nie ulega wątpliwości, że cyberprzemoc ma poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego młodych ludzi. W badaniu Espad Italia niemal połowa ofiar cyberprzemocy wyraziła potrzebę skorzystania z pomocy psychologicznej.
Wśród najczęstszych skutków wymienia się spadek samooceny, lęk społeczny, depresję i izolację. Strach przed kolejnymi atakami oraz wstyd często powstrzymują ofiary przed szukaniem wsparcia.
Jak walczyć z cyberprzemocą?
Eksperci podkreślają, że kluczową rolę odgrywa edukacja cyfrowa. Według organizacji Social Warning młodzi ludzie powinni być świadomi, jak konfigurować ustawienia prywatności w mediach społecznościowych, aby ograniczyć dostęp do swoich treści dla obcych osób. Ważne jest również, aby uczyć ich, jak blokować i zgłaszać szkodliwe treści.
Czy sieć może być bezpieczniejsza?
Media społecznościowe mogą stać się miejscem nienawiści zamiast przestrzenią do wyrażania siebie. Walka z cyberprzemocą jest procesem długotrwałym i wymaga wspólnego wysiłku wielu stron. Ale jedno jest pewne – nadszedł czas, aby przestać ignorować ten problem i zacząć działać.
zdjęcie: Zhivko Minkov on Unsplash