Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

40 proc. osób z pokolenia Z nie chce mieć dzieci, bo boi się kryzysu klimatycznego

Młodzi nie chcą żyć na martwej planecie. Z badań wynika, że większość z nich boi się kryzysu klimatycznego.
.get_the_title().

Uniwersytet w Bath wraz z piątką innych uczelni oraz grupą Avaaz przeprowadził największe do tej pory badania sprawdzające stosunek młodych osób do kryzysu klimatycznego. Wzięło w nich udział 10 tys. osób w wieku od 16 do 25 lat, czyli przedstawiciele pokolenia Z. Okazuje się, że młodzi mają poważne obawy, jeśli chodzi o przyszłość świata. Aż 60 proc. ankietowanych deklaruje, że martwi się lub wręcz bardzo się martwi kryzysem klimatycznym, a w przypadku aż 45 proc. te uczucia rzutują na codzienne funkcjonowanie.

Aż 3/4 boi się przyszłości, a ponad połowa (56 proc.) sądzi, że ludzkość jest skazana na zagładę.

2/3 odczuwają strach, niepokój i smutek, część deklaruje także złość, rozpacz, żal, wstyd i – co ważne – nadzieję. – Nie mierzymy tylko tego, jak się czują, ale też co myślą. 4 na 10 osób waha się, czy mają dzieci – mówi Caroline Hickman z Uniwersytetu w Bath.

Pełne wyniki badania zostaną opublikowane wkrótce w magazynie 'Lancet Planetary Health’. Jednak już teraz widać, co najbardziej rozczarowuje młodych – a jest to brak wystarczających działań ze strony państw.

Czują się porzuceni, zdradzeni i ignorowani zarówno przez polityków, jak i dorosłych, bo kwestię destrukcji naszej planety odbierają bardzo osobiście – w końcu chodzi o ich przyszłość.

To pokazuje, że niepokój ekologiczny nie dotyczy wyłącznie niszczenia środowiska, ale jest nierozerwalnie związany z bezczynnością rządu w sprawie zmian klimatycznych. […] Rządy muszą słuchać naukowców i nie patologizować młodych ludzi, którzy odczuwają niepokój – mówi Hickman. Największe obawy odnotowano w krajach, gdzie polityka klimatyczna jest najsłabsza. Najbardziej zmartwieni byli młodzi mieszkańcy Portugalii, gdzie ostatnio miały miejsce ogromne pożary lasów. Wyniki tego badania są szczególnie niepokojące, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że przewlekły stres, który pokolenie Z odczuwa w związku z kryzysem klimatycznym, zwiększa ryzyko zarówno fizycznych, jak i psychicznych problemów. A częstsze występowanie anomalii pogodowych – którego bez wątpienia będziemy światkami – tylko zaostrzy ten problem. – Nie chcę umierać, ale nie chcę żyć w świecie, który nie dba o dzieci i zwierzęta – powiedziała jedna z badanych osób i jej słowa chyba najlepiej podsumowują stosunek pokolenia Z do badanego przez naukowców problemu.

Zdjęcia: Markus Spiske/Unsplash.com
Tekst: NS

Zmiany Klimatu