Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 błędów, którymi uśmiercasz swoje rośliny doniczkowe

Chcesz nawiązać mikrorelację z jakąś rośliną doniczkową, ale wszystkie giną, kiedy próbujesz się do nich zbliżyć. Oto pięć najbardziej prawdopodobnych powodów, dla których twoje kwiatki po prostu z tobą nie wytrzymują.
.get_the_title().

Rośliny doniczkowe działają odprężająco, oczyszczają powietrze, dopełniają każdą przestrzeń, a ich uprawa może przynosić wiele satysfakcji. Znawcy roślin zapewniają, że tak zwana 'ręka do kwiatów’ to mit. Jeśli dotychczas ponosiłeś jedynie hodowlane porażki, prawdopodobnie notorycznie popełniasz jeden z pięciu błędów, których rośliny nie wybaczają.

1. Ciągle zalany

Najszybszym sposobem na zabicie rośliny doniczkowej jest przesadne podlewanie (zwłaszcza w zimie, kiedy jej wzrost jest spowolniony).

Nadmierna gorliwość prowadzi do gnicia korzeni i zabija roślinę – czasami w ciągu kilku dni.

Jeżeli umiar nie jest twoją mocną stroną, upewnij się, czy doniczki mają odpowiednie otwory drenażowe do odprowadzania wody. Po każdym podlaniu odczekaj pół godziny i opróżnij podstawki. Pomocne może okazać się używanie wysokiej jakości podłoża z dodatkiem włókna kokosowego, perlitu czy wermikulitu, które wchłaniają wodę i zapewniają przewiewność. Zawsze wstrzymuj się z podlewaniem aż do momentu, kiedy podłoże w doniczce wyschnie i stanie się ona zauważalnie lżejsza.

2. O mrocznej naturze

Niektóre rośliny uwielbiają światło, inne tylko je lubią, a jeszcze inne preferują cień. Te ostatnie należą do rzadkości. Wiedza na temat preferencji wybranego gatunku jest ogólnodostępna (informacje można znaleźć w internecie albo na załączonej do doniczki ulotce) i niezwykle istotna.

By zapewnić roślinie optymalną ilość światła, warto podejść elastycznie i kreatywnie do aranżacji swoich wnętrz.

Jeżeli twoje mieszkanie jest raczej mrocznym miejscem, rozważ otoczenie się takimi gatunkami jak skrzydłokwiat czy monstera lub zakup dodatkowego oświetlenia. Nie stawiaj roślin w ciemnej łazience, znakomita większość przetrwa tylko w pomieszczeniu z oknami.

3. Nieprzewidywalny

Nie kupuj rośliny pod wpływem zauroczenia, wybierz taką, która będzie pasowała do twojego stylu życia. Podejdź do tematu metodycznie. Zapoznaj się z jej wymaganiami.

Zrób rachunek sumienia – zastanów się, czy jesteś w stanie dbać o swoją roślinę regularnie, zapewniając jej warunki do życia i wzrostu.

Czasami będzie lepiej dla ciebie i przede wszystkim dla rośliny, jeśli postawisz na gatunek łatwy w utrzymaniu. Epipremnum złociste, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, paprotka, wężownica czy filodendron to gatunki, które nie wymagają szczególnej uwagi. Jeśli jednak twój styl życia jest mocno nieprzewidywalny i zdarza ci się nagle znikać na dłużej niż kilka dni, oszczędź sobie oraz roślinie stresu i rozważ dekoracje 'roślinopodobne’.

4. Niepewne fundamenty

Odpowiednie podłoże i czysta woda to czynniki niezbędne roślinie do przetrwania. Na początek zapoznaj się z jej wymaganiami glebowymi. Istnieje niewielka szansa, że ziemia z pobliskiego trawnika będzie te wymagania spełniać. Zazwyczaj jest uboga w substancje odżywcze, za to bogata w nasiona chwastów i szkodniki.

Zainwestuj w dobrą ziemię i nie zapomnij, że i ona się 'zużywa’. Co kilka lat wymień ją na nową.

Odstana woda wodociągowa zadowoli większość roślin doniczkowych. Niektóre gatunki jednak źle tolerują twardą kranówę. Z drugiej strony środki zmiękczające wodę prowadzą do wzrostu stężenia jonów sodu, których nadmiar ogranicza zdolność korzeni do wchłaniania wody, stwarzając warunki podobne do suszy. Bardziej wybredne gatunki będą wymagały wody przefiltrowanej, destylowanej albo – jeśli pragniemy je rozpieszczać – deszczówki.

5. Nie ten klimat

Rośliny z natury nie są doniczkowe. Zostały zmuszone do życia w pomieszczeniach i różnie to znoszą. Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie gatunki preferują wyższy poziom wilgotności, niż ten panujący we wnętrzach i zwiększoną cyrkulację (nie mylić z przeciągiem).

Systematycznie wietrz pomieszczenia, a kiedy pogoda dopisuje, wystaw swoje rośliny na zewnątrz – pozwól im cieszyć się świeżym powietrzem i słońcem.

Kolejnym wrogiem twoich roślin jest kurz. Osadza się na liściach i hamuje fotosyntezę. Co najmniej raz w miesiącu przecieraj liści wilgotną ścierką. Aby uniknąć uszkodzenia drobnych, delikatnych liści, podeprzyj je dłonią albo użyj pędzelka.

Tekst: AvdB

Zmiany Klimatu