Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 krakowskich miejsc, gdzie możecie oddać nienoszone już ubrania

Halo, Kraków! Tu możecie oddać nienoszone ubrania
.get_the_title().

Nie ma znaczenia, jakiego klucza użyjecie przy ogarnianiu szafy. Czy według zaleceń Marie Kondo pozbędziecie się wszystkiego, co nie wznieca w was iskry radości, czy po prostu zlikwidujecie półkę z rzeczami „na biwak” albo „na imprezy przebierane”. Ważne, żeby się za to zabrać, a niezniszczonym ubraniom, w których już nie chodzicie, dać drugie życie. Warszawiacy już wiedzą, gdzie mogą oddać nadwyżkowe ciuchy, bo podpowiedzieliśmy co i jak tutaj. Teraz przyszła pora na Kraków. Łapcie garść miejsc i pomysłów!

1. Sklep Charytatywny Kraków – dzięki Wam niesiemy pomoc

Facebook: Sklep Charytatywny Kraków

Każdy, kto miał okazję zetknąć się już ze sklepami charytatywnymi – za granicą czy w Polsce, bo coraz ich u nas więcej – wie. na jakim koncepcie się opiera ich działalność. W telegraficznym skrócie: można tam przekazać i zakupić mydło i powidło, czyli ubrania, dekoracje, drobne AGD czy sprzęt sportowy.

Utarg zazwyczaj idzie w całości na cele charytatywne i oczywiście koszty własne tego miejsca.

Facebook: Sklep Charytatywny Kraków

Także śmiało możecie pakować walizkę nienoszonych już przez was ciuchów i udać się na ulicę Wielopole. Śmiało możecie zabrać nawet dwie walizki, bo lokalizacja sklepu jest bardzo dogodna i spokojnie uda wam się dotachać je na miejsce z przystanków Poczta Główna czy Hala Targowa.

Mocno kibicujemy temu przedsięwzięciu, bo pomijając jego charytatywny cel, to miejsce jest tworzone przez ludzi z pasją i o naprawdę wielkich sercach.

Większą część zespołu stanowią osoby z niepełnosprawnością, w tym zespołem Downa czy porażeniem mózgowym – sklep został pomyślany tak, by mogli się tam bez problemu odnaleźć. Brawo, Kraków!

Sklep Charytatywny Kraków – dzięki Wam niesiemy pomoc
Wielopole 18A/2
31-072 Kraków

2. 100procentkorzysci.pl

100procentkorzysci.pl

Nazwa brzmi jak hasło reklamowe jakiegoś funduszu inwestycyjnego i aż dziwne, że ktoś z sektora finansowego nie zaklepał sobie wcześniej tego adresu witryny.

Tymczasem jest to wspólna inicjatywa MPO Kraków i małopolskiego oddziału PCK.

Chyba trudno sobie wyobrazić lepszą współpracę mającą na celu wsparcie potrzebujących i proekologiczne działania. Oba te podmioty mają już przecież niemałe doświadczenie w swoim obszarze działań!

100procentkorzysci.pl

Program „100% KORZYŚCI” nie tylko przyjmie ubrania i inne tekstylia, ale również wyśle kuriera, by je od was przejął. Wystarczy zadzwonić i umówić się na jego przyjazd.

MPO Kraków wzięło na siebie przyjmowanie zleceń i całą logistykę, a PCK dba o to, by dary trafiały w ręce najbardziej potrzebujących Krakowian.

Oddać można nie tylko ubrania, ale też dodatki, jak czapki, szaliki, a także obuwie czy nawet firany i ręczniki. PCK selekcjonuje użyteczne tekstylia, a MPO Kraków poddaje procesowi przetwarzania resztę. Każdy skrawek materiału dostanie tu więc drugie życie.

Infolinia: 801 084 084

Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj.

3. Salony RESERVED

LPPMORE.COM

W środek naszego zestawienie trafia nasza rodzima firma LPP, o której działaniach udowadniających, że zrównoważony rozwój i dobro naszej planety nie są jej obojętne, mieliśmy już przyjemność was informować (np. tutaj).

Tym razem chcemy zwrócić uwagę na akcję zbiórki odzieży prowadzoną przez niektóre salony Reserved, w tym również dwa krakowskie – w Galerii Krakowskiej i w Serenadzie.

Reserved

Znajdują się tam specjalne pojemniki, do których można przynosić niepotrzebne ubrania – metka nie ma znaczenia, ważne jednak, aby odzież była w dobrym stanie i nadawała się do ponownego wykorzystania. Wszystkie przekazane rzeczy trafiają do Towarzystwa św. Brata Alberta, które prowadzi noclegownie w całym kraju. Ubrania otrzymują osoby bezdomne i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej w całej Polsce.

Więcej informacji na temat tej akcji znajdziecie tutaj.

4. Fundacja Mam Marzenie

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fundacja Mam Marzenie (@mammarzenie)

Tę zbiórkę odzieży używanej prowadzi fundacja Mam Marzenie we współpracy z firmą Texland. Aby wziąć w niej udział, Krakowianie muszą się porozglądać po swojej okolicy, szukając specjalnie oznakowanych zielonych pojemników na ubrania. W mieście jest ich naprawdę sporo, więc na pewno każdemu uda się jakiś zlokalizować.

Można do nich wrzucać wszelkiego rodzaju odzież, bieliznę, ręczniki, pościel, obrusy, koce, kołdry, pierzyny, buty oraz zabawki.

MamMarzenie.org

Środków pozyskane z zagospodarowania i sprzedaży zebranej odzieży, po odjęciu kosztów związanych z organizacją projektu, przeznaczane są na rzecz podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. To dzieci i młodzież od trzeciego do osiemnastego roku życia, które cierpią na choroby bezpośrednio zagrażające życiu. Nie przestają jednak marzyć: czasem o laptopie, który w szpitalnych warunkach będzie ich oknem na świat, innym razem o spotkaniu ze swoim idolem – piłkarzem lub policjantem. Cel szczytny, więc działajmy!

Więcej informacji o akcji znajdziecie tutaj.

5. Wymiana rzeczy ładnych na Festiwalu Zero Waste w Krakowie

Facebook: Festiwal Zero Waste w Krakowie

Tym razem dajemy wam cynk jednodniowej akcji, która jest organizowana w ramach tak fajnej inicjatywy, że musimy o niej wspomnieć.

Bierzemy też pod uwagę opcję, że gdzieś tam w czeluściach waszych szaf są już upchnięte w torbach ubrania przeznaczone do oddania.

Może zabrakło wam czasu, by się tym zająć lub informacji, gdzie je przekazać.

Źródło: Sylvie Tittel/Unsplash

Tymczasem w sobotę 13 kwietnia w Krakowie odbędzie się Festiwal Zero Waste. Na dziedzińcu Radia Kraków w godzinach od 10:00 do 14:00 odbędzie się wymiana rzeczy ładnych. Każdy uczestnik może przynieść maksymalnie 5 rzeczy – ubrań lub dodatków, za które otrzyma kupony upoważniające go do dokonania wymiany na coś, co przyniósł ktoś inny. Ważne jest, żeby nie przychodzić z rzeczami brudnymi lub zniszczonymi – to mają być przecież, jak sama nazwa wydarzenia wskazuje, rzeczy ładne! Z założenia więc nie tyle coś oddajemy, co się wymieniamy.

Jeśli jednak nie uda się czegoś wymienić, to nie musimy tego zabierać z powrotem do domu, tylko możemy zostawić organizatorom, a oni przekażą później te dary w ręce potrzebujących.

Po szczegóły odsyłamy was na Facebooka tego wydarzenia.

Więcej o wymianie przeczytacie tutaj.

Zdjęcie główne: Priscilla du Preez/Unsplash
Tekst: Kinga Dembińska

Zmiany Klimatu