Biodegradowalna folia ze skrobi, którą można przygotować samodzielnie w domowych warunkach

Twórca przekonuje, że proces wytwarzania biodegradowalnej folii jest na tyle prosty i niewymagający specyficznych warunków, że każdy będzie mógł wytworzyć ją w domu. Nadszedł kres wymówek!
.get_the_title().

Głównym składnikiem biodegradowalnego materiału Jadhava jest cassava, czyli maniok – roślina pochodząca z Ameryki Południowej, której jadalna bulwa zawiera nawet 40 proc. skrobi. To właśnie od niej pochodzi nazwa produktu „Cassava Sheets”. Innowacyjna ekologiczna folia posiada szereg praktycznych właściwości. Jest półprzezroczysta, bardzo wytrzymała i łatwo się rozciąga, dzięki czemu sprawdzi się zarówno przy pakowaniu mniejszych, jak i większych produktów.

Główną zaletą materiału jest biodegradowalność.

Projektant zapewnia, że Jadhava rozpuszcza się pod wpływem wilgoci w przeciągu kilku dni.

Po spełnieniu swojej funkcji może z powodzeniem służyć jako nawóz do roślin. Dzięki możliwości rolowania i składania w płaskie ryzy, materiał doskonale sprawdzi się także w transporcie. Na uwagę zasługę fakt, że Cassava Sheets po odpowiednim osuszeniu staje się mniej plastyczny i zastyga w dowolnej formie, dzięki czemu możemy z niego stworzyć tymczasową miskę lub inne naczynie. Po kilku godzinach znów stanie się plastyczny, by następnie rozpuścić się pod wpływem wilgoci.

Obecnie projektant Amogh Jadhav jest na etapie udoskonalania swojego dzieła, aby każdy z nas mógł samodzielnie stworzyć własną, ekologiczną alternatywę plastikowej folii.

Nie będziemy potrzebowali do tego żadnych wymyślnych produktów, długiego czasu oczekiwania czy wymagających warunków. Jadhav zapewnia, że wystarczy tylko woda, skrobia (z manioku lub zwykłego ziemniaka) i odrobina chęci, aby w prosty sposób przyczynić się do zmniejszenia ilości plastiku na świecie.

Źródło zdjęć: Desigboom
Tekst: Dominika Szymańska

Zmiany Klimatu