Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcecie pomóc ocalić Bałtyk? Startuje Godzina dla Ziemi WWF 2021

Jeśli już teraz nie zaczniemy działać, przyszłe pokolenia będą znać wczasy nad Bałtykiem tylko z rodzinnych zdjęć. Sprawdźcie, co możecie zrobić dla morza.
.get_the_title().

Lubicie wczasy nad Bałtykiem? Większość z nas ma do nich sentyment, i to mimo zjeżdżających się tam tłumów, na które często narzekamy. Tymczasem przyszłość Morza Bałtyckiego stoi pod znakiem zapytania. Obecnie Bałtyk zmaga się z takimi problemami jak brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy, czyli obszary przy dnie, które są pozbawione tlenu, niefunkcjonalne morskie obszary chronione, a także sieci widmo, czyli po prostu dryfujące śmieci. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na tamtejszą faunę i florę.

To od nas i naszych działań zależy, co przyniosą najbliższe lata – tymczasem choć państwa Unii Europejskiej zobowiązały się do poprawienia stanu morza do 2020 roku, cel nie został osiągnięty.

Z tych wszystkich powodów czternasta edycja organizowanej przez WWF Godziny dla Ziemi poświęcona jest Bałtykowi. – Kondycja Bałtyku jest bardzo słaba. Dlatego apelujemy do polityków o wypełnienie zobowiązań i zapewnienie ratunku dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Nie tylko dla morskiej fauny i flory, ale też dla lokalnych społeczności, w tym rybaków, których morze utrzymuje i dla wszystkich, którzy kochają odwiedzać Bałtyk i na jego wybrzeżu tworzyć nowe wspomnienia – mówi Anna Sosnowska z WWF Polska.

Na tegoroczną odsłonę Godziny dla Ziemi składa się kilka elementów. Po pierwsze jest spot, który możecie zobaczyć powyżej. Jego akcja toczy się w wyobrażonym muzeum Bałtyku, gdzie na tle wydrukowanych w 3D eksponatów wyświetlane są wspomnieniowe filmy związane z morzem. To właśnie czeka przyszłe pokolenia, jeśli nie podejmiemy działań już teraz – przechadzka po muzeum i oglądanie starych zdjęć. Narratorem filmu, któremu nieprzypadkowo akompaniuje słynny utwór Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”, jest Hubert Urbański.

Z kolei na stronie godzinadlaziemi.pl możecie podpisać petycję skierowaną premiera, która precyzuje cztery obszary wymagające działań i wzywa do podjęcia aktywności na rzecz lepszej przyszłości Bałtyku.

Degradujemy środowisko naturalne, w którym żyjemy w sposób niepohamowany i bezrefleksyjny. Najwyższy czas przestać udawać, że efekty takiego postępowania ominą nas bokiem. Całym sercem popieram akcję ratowania Morza Bałtyckiego. To nie tylko środowisko, które mamy do ocalenia, to również suma naszych przeżyć, które nas definiują i do których cały czas wracamy – mówi Hubert Urbański. Chcecie, aby o akcji dowiedziało się więcej osób? Jeśli tak, to wrzućcie na Instagrama swoje zdjęcie znad Bałtyku (im bardziej sentymentalne, tym lepsze!), a w podpisie zachęćcie znajomych do podpisania petycji, dodajcie hasztag #godzinadlabałtyku i oznaczcie profil @wwfpolska.

Finał akcji, czyli tytułowa Godzina dla Ziemi, odbędzie się 27 marca w godzinach 20:30-21:30. Jak wziąć w nim udział? Wystarczy… zgasić światło.

To symboliczny, ale jednocześnie niezwykle ważny gest solidarności z przyrodą i nadzieja na lepszą przyszłość Bałtyku.

Zmiany Klimatu