Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz być naprawdę eko? Pora na papier toaletowy wielorazowego użytku

Niektórzy twierdzą, że przy normalnym użytkowaniu jedna rolka wystarcza nawet na 5 lat.
.get_the_title().

„Papier” toaletowy wielorazowego użytku zagościł już w wielu łazienkach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. W Polsce nie jest jeszcze popularny, dlatego spieszymy donieść, co was omija. Chodzi o materiałowy „papier” toaletowy zwany też „rodzinnym ręczniczkiem”. Jest on przyjazny dla środowiska, ponieważ decydując się na ten wybór, oszczędzamy drzewa i lasy.

Według badań przeprowadzonych przez Justina Thomasa pracującego w MetaEfficient w Ameryce zużywa się ok. 36,5 mld rolek papieru rocznie, na produkcję których idzie ok. 15 mln drzew.

Wielorazowy „papier” jest na dodatek zazwyczaj hipoalergiczny, kompostowalny i biodegradowalny.

via GIPHY

To też coś dla tych, którzy nie umieszczają wprawdzie ekologicznych rozwiązań zbyt wysoko na liście priorytetów, ale przekonuje ich możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Taką rolkę wymienia się bardzo rzadko, bo tylko wtedy, gdy materiał będzie już mocno zużyty.

Niektórzy twierdzą, że przy normalnym użytkowaniu powinna starczyć nawet na 3-5 lat.

Najtańsze i zarazem najbardziej ekologiczne jest oczywiście zrobienie takiego „papieru” samodzielnie z różnych szmatek czy ze starych koszul flanelowych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Not everyone can conceptualize reusable toilet paper …believe me, I've heard the reactions . Many of us are game to cloth diaper and even use reusable wipes for our kids, but we often won't encompass the same mentality for ourselves. My routine is simple and much cleaner than dry toilet paper (I can't even remember those days!). It started with a trip to India where we had water at every toilet. Now in our US home, we use a sprayer (look up "diaper sprayer"…it connects right to the toilet) and then dry with 1. disposable TP or 2. reusable TP. With disposable, we were depleting 100s and 100s of rolls very quickly with our family of 5…so I knew I needed to make a change, especially since we're getting a mini shower every time we toilet anyway. So I switched to reusables and now toss my TP in a wet pail with our other reusables after use, and machine wash for next time #reusables #unpaper #paperless #rethinking #sustainable #ecofriendly #sustainableliving #daretodo #daretobedifferent #reusabletoiletpaper #reusablewipes #organicliving

Post udostępniony przez Jennifer Jeremiah (@theconsciouscloth)

Jeśli chodzi o samo używanie, to w ofertach na Etsy nie ma żadnych instrukcji obsługi. Sprawa wygląda jednak tak, jak się można spodziewać. Kawałki tego papieru mają służyć do podcierania się, choć sądząc po opiniach klientów, głównie po zrobieniu nr 1, a nie 2. Choć różnie to bywa.

Generalnie szmatka ma trafić po użyciu do oddzielnego worka lub kosza na brudną bieliznę.

Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę na ilość wody, która idzie na pranie, koszt jej zużycia i kwestię detergentów. Trudno odmówić im racji, ale ten sam problem dotyka też różnych innych wielorazowych artykułów. To, co powinno naprawdę zniechęcić was do zakupu tego ekowynalazku, to komentarze mikrobiologów i lekarzy, którzy twierdzą, że takie rozwiązanie może skończyć się dla nas źle. W kale i moczu żyją różne bakterie, które mogą bez problemu przenosić się na resztę naszego prania.

Tak naprawdę wielorazowy papier należałoby dezynfekować czy wręcz odkażać. Tego typu brudu powinny być prane w temperaturach znacznie wyższych niż te, które ustawiamy podczas standardowego prania.

Nie zmienia to faktu, że na Etsy.com można znaleźć zatrzęsienie ofert z takimi produktami. Szukajcie ich w kategorii „Rękodzieło”, co jest dość zabawne, ale też świetnie wyjaśnia fenomen tego zjawiska na tym portalu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Would you take the plunge and try family cloth? Whenever I tell people I use cloth toilet paper I get some confusing looks (and some disgusted ones too), but with reusables being majorly important in order to cut down on the damage we've caused to our planet, family cloth isn't that far from cloth nappies, cloth wipes and un-paper towels. . . I hand make cloth wipes from 100% recycled materials, so they are completely zero waste – check them out over on my Etsy shop and consider making the switch . . #zerowaste #zerowasteliving #familycloth #reusabletoiletpaper #clothwipes #reuse #reduce #recycle #repurpose #etsy #etsyuk #etsyshop #etsyseller #etsysellersofinstagram #etsyfinds #minimalist #minimalism #sustainable #sustainableliving #ecofriendly #ecohome #businesswoman #smallbusinessowner #ukblogger #bloggersofinstagram #blogging #bloggers

Post udostępniony przez Just Becca (@justbeccas_blog)

Klientów nie brakuje, a wybór takiego „papieru” toaletowego argumentują tym, że przecież bielizny też się nie wyrzuca po każdym użyciu.

Dodatkowo cieszą się, że w końcu przestali wydawać tyle pieniędzy na papier, czyli spuszczać swojej pensji w toalecie.

My jednak w tej sprawie liczymy na zdrowy rozsądek naszej rodziny i przyjaciół. Tymczasem jednak, na wszelki wypadek, polecamy zawsze przy sobie nosić rolkę papieru, na wypadek gdyby w gościach okazało się, że mamy użyć „rodzinnego ręczniczka”. Nie, dzięki!

Zdjęcia główne Etsy.com (od lewej): MarieflieCreations, ClothJunkies, TheCOnciousCloth
Tekst: Kinga Dembińska

Zmiany Klimatu