Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Co zamiast skóry naturalnej? Poznajcie 5 ekologicznych i wegańskich alternatyw

Jeśli los zwierząt nie jest wam obojętny, zadbajcie o to, aby przy kolejnym zakupie skórzanych elementów garderoby wybrać te, przy produkcji których nie ucierpiało żadne żywe stworzenie. Walkę o prawa zwierząt możecie rozpocząć już na etapie podejmowania decyzji o zakupie butów na zimę czy rękawiczek. Alternatyw jest wiele. Przedstawiamy wam kilka z nich.
.get_the_title().

1. Piñatex

Brytyjska firma Ananas Anam jako jedna z pierwszych zaprezentowała alternatywę dla skóry roślinnej. Materiał o nazwie Piñatex pochodzi z plantacji na Filipinach i wykorzystuje włókna z liści ananasa, które zgniłyby, gdyby nie zostały ponownie przetworzone. Do wyprodukowania materiału nie jest potrzebna dodatkowa woda, nawozy ani nawet praca ludzi, co czyni materiał w stu procentach ekologicznym. Dodatkowym atutem jest fakt, że produktem ubocznym powstającym podczas wytwarzania włókien jest biomasa, która z powodzeniem może być użyta przez rolników jako naturalny nawóz.

Z materiału Piñatex korzystają m.in. Hugo Boss i kanadyjska marka Native Shoes.

2. Tômtex

Od skóry węża, po skórę krokodyla – materiał Tômtex autorstwa wietnamskiego projektanta Uyena Trana może być wytłaczany tak, aby imitował wygląd różnych skór zwierzęcych.

Tômtex jest wytwarzany z fusów kawy i biopolimerowej chityny, która znajduje się w egzoszkielecie skorupiaków. W tym przypadku chodzi o wyrzucone muszle owoców morza. Nie można go zatem nazwać wegańskim, ale z całą pewnością jest zero-waste, bowiem do produkcji zostają wykorzystane odpady, które produkuje światowy przemysł spożywczy. Każdego roku jest to około 8 milionów ton muszli, którym projektant może nadać drugie życie.

3. Skóra palmowa

Ekologiczne wyroby holenderskiego projektanta Tjeerda Veenhovena z liści palmowych, zwanych skórą palmową, to świetna wegańska alternatywa dla tradycyjnej skóry. Cienkie paski materiału układane są całkowicie ręcznie i mocowane w plecionej osnowie, zanim zostaną przycięte na wymiar. Projektant zaczął eksperymentować ze skórą z liści palmowych kilka lat temu i już wtedy zainteresował się naturalnymi włóknami z liści drzewa palmowego. Jego doświadczenia dowiodły, że materiał był dość kruchy i niezbyt przydatny do użycia, ale pod wpływem zmiękczania można było uczynić go miłym w dotyku i przyjemnym w kontakcie.

Fun fact: materiał wytworzony jest z nietoksycznych składników, tj. gliceryny i wody, możecie więc go śmiało… zjeść!

4. Mylo

Bolt Threads to start-up specjalizujący się w wytwarzaniu wegańskich materiałów. Od kilku lat przygotowuje limitowane edycje produktów wykonanych z Mylo – materiału bazującego na grzybni, czyli sieci nitkowatych komórek stanowiących podstawę wszystkich grzybów. Do grona zwolenników tego ekologicznego rozwiązania dołączyły światowe marki, tj. Adidas, Stella McCartney czy Bottega Veneta, wykorzystując w swoich kolekcjach ten innowacyjny, przyjazny środowisku materiał.

5. Bio-skóra

Skóra ekologiczna z… odpadów z rzeźni!

Izraelska projektantka Shahar Livne zaprojektowała parę tenisówek z alternatywnymi skórzanymi wstawkami wykonanymi ze zmarnowanego tłuszczu, kości i krwi zwierząt. Zainspirowana postawą „od nosa do ogona”, polegającą na wykorzystaniu całego zwierzęcia, Livne wykorzystała również odrzuconą krew jako atramentopodobny barwnik i plastyfikator dla głęboko czerwonego materiału.

Tekst: Dominika Szymańska

Zmiany Klimatu