Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Coca-Cola będzie produkować butelki z plastiku z dna mórz i oceanów

Firma testuje nowe butelki na swoje napoje. Do ich produkcji będzie wykorzystywać plastik wyłowiony z dna mórz i oceanów, a nawet ten zebrany z plaży.
.get_the_title().

Kilka lat temu raport inicjatywy na rzecz rozwoju procesu recyklingu, The New Plastics Economy przewidział, że jeśli w dalszym ciągu będziemy wyrzucać tworzywa sztuczne do oceanów, to do 2050 roku ilość plastiku przewyższy ilość ryb w ich wodach.

Według danych zgromadzonych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), każdego roku produkuje się ponad 300 milionów ton plastiku, spośród których co najmniej 8 milionów ton trafia do oceanów.

W końcu zwrócono jednak uwagę na wysoką szkodliwość tworzyw jednorazowego użytku i wszyscy, zaczynając od małych kawiarni po znane, międzynarodowe sieci fast foodów, starają się zrobić wszystko, by je wyeliminować. Co więcej, po prawie siedmiu latach testów i poprawek projektowych, stworzony przez holenderskich naukowców 600-metrowy wysięgnik do czyszczenia Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci po raz pierwszy z powodzeniem podniósł z niej plastik. Wszystko, co zbierze stamtąd urządzenie zostanie zabrane na brzeg i będzie poddane recyklingowi.

źródło: unsplashed

Choć wiele firm, od Patagonii po Adidas, wytwarzało już produkty konsumenckie z przetworzonego plastiku oceanicznego, nie był on wcześniej używany do pakowania żywności lub napojów. Dzięki partnerstwu The Coca-Cola Company z największym na świecie producentem poliestru Indorama Ventures i firmą Ioniqa Technologies, która zajmuje się przetwarzaniem trudnego do recyklingu plastiku, nadszedł czas na zmiany.

Firmy wykonały 300 próbnych butelek przy użyciu 25 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu, który został wydobyty z Morza Śródziemnego i zebrany z plaż w Hiszpanii i Portugalii.

Stało się to możliwe dzięki ulepszonym technologiom recyklingu, które mogą usuwać zanieczyszczenia z surowców wtórnych o niskiej jakości, umożliwiając ich ponowne użycie. W rezultacie można je przekształcić w wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które nadaje się do stosowania w opakowaniach do żywności i napojów. Według Coca-Coli jest to pierwsze takie tworzywo.

źródło: coca cola company

Ta butelka jest świadectwem tego, co można osiągnąć dzięki partnerstwu i inwestycjom w nowe rewolucyjne technologie – powiedział w oświadczeniu Bruno van Gompel, dyrektor ds. Technicznych i łańcucha dostaw Coca-Coli w Europie Zachodniej. – Łącząc partnerów z całego naszego łańcucha dostaw, inicjatywę ludzi w Hiszpanii i Portugalii oraz inwestycję w innowacje technologiczne, po raz pierwszy mogliśmy przetworzyć plastik z dna morza z powrotem w materiał spożywczy, dzięki któremu możemy produkować nowe butelki.

źródło: unsplashed

Coca-Cola podkreśla, że partia próbnych butelek została stworzona, aby pokazać, co w tej chwili można zdziałać dzięki technologii recyklingu.

Do 2020 roku gigant z branży napojów gazowanych zapowiada, że zastosuje nowe metody recyklingu, aby do produkcji swoich butelek móc przetwarzać tworzywa sztuczne, które wcześniej nie podlegały recyklingowi w materiał na niektóre butelki. – Ulepszanie technologii recyklingu jest niezwykle ekscytujące, nie tylko dla nas, ale dla całego przemysłu i społeczeństwa – dodał van Gompel.

Tekst: Marta Mankiewicz

Zmiany Klimatu