Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy kolejne pokolenia będą znać niedźwiedzie polarne tylko ze zdjęć?

Do 2100 roku może zniknąć cała populacja tych zwierząt.
.get_the_title().

Niedźwiedzie polarne stały się symbolem zmian klimatycznych. Nic dziwnego, bo wciąż dochodzą do nas informacje o wstrząsającej sytuacji tych zwierząt – w lutym pisaliśmy, że według naukowców aż 1/4 ich diety to plastik, a wcześniej donosiliśmy o aż 700-kilometrowej podróży, w którą wybrał się jeden z niedźwiedzi w poszukiwaniu jedzenia.

Być może kolejne pokolenia nie zetkną się z takimi doniesieniami. Niestety nie dlatego, że sytuacja niedźwiedzi ulegnie znacznej poprawie – wręcz przeciwnie.

Już od 1982 roku zwierzęta te znajdują się w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych” stworzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Podstawowym czynnikiem zagrażającym ich egzystencji są oczywiście zmiany klimatyczne. – Niedźwiedzie polarne już teraz siedzą na szczycie świata. Jeśli lód zniknie, nie będą miały dokąd pójść – mówi Peter Molnar z University of Toronto.

fot. Eva Blue/Unsplash

Peter Molnar jest głównym autorem badań, które ukazały się właśnie w magazynie „Nature Climate Change”. Jako że topniejący lód wpływa na kurczenie się populacji niedźwiedzi polarnych, naukowcom udało się wyznaczyć konkretny moment, kiedy przyjdzie się nam pożegnać z tym gatunkiem.

Jeśli emisje gazów cieplarnianych utrzymają się na tak wysokim poziomie, w przypadku znacznej części populacji stanie się to około 2100 roku. Nawet przy mniejszych emisjach, wyginięcie części populacji jest bardziej niż prawdopodobne.

[W naszych badaniach] pokazaliśmy, że najpierw stracimy młode. Gdy się urodzą, samice nie będą miały wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej, aby wyprodukować mleko, które pozwoli im przetrwać okres bez lodu. Każdy z nas wie, że bez jedzenia nie możemy długo przetrwać – to biologiczna rzeczywistość dla wszystkich gatunków – mówi dr Steven Amstrup z Polar Bears International. Wyniki badań nie napawają optymizmem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich trzech dekad ubyło nawet 75 proc. lodu morskiego, a Arktyka topnieje w rekordowym tempie.

Zdjęcie główne: Hans-Jurgen Mager/Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu