Gołębie z plecakami pomagają naukowcom zgromadzić dane o klimacie

Okazuje się, że z gołębi może być pożytek!
.get_the_title().

Naukowcy z brytyjskiego University of Birmingham doszli do wniosku, że w badaniu zanieczyszczenia powietrza i śledzeniu zmian klimatycznych mogą im pomóc… gołębie. W tym celu stworzyli niewielki zestaw czujników, który można przypiąć do pleców ptaka jak plecak. Waży on nie więcej niż 3 proc. wagi gołębia.

Ptak lata więc swobodnie po mieście, zbierając informacje na temat mikroklimatów miejskich – zmian temperatury, wilgotności i wiatrów, które wpływają na warunki życia w dużych miastach.

Można uznać, że z tym zadaniem z łatwością poradziłyby sobie drony. Naukowcy przekonują jednak, że gołębie to znacznie lepszy i przemyślany wybór. Pod koniec grudnia drony latające w pobliżu pasa startowego sparaliżowały działanie lotniska w brytyjskim Gatwick – za ich sprawą odwołano lub przekierowano niemal tysiąc połączeń lotniczych, co dotknęło niemal 140 tys. pasażerów wracających do domu na święta. W styczniu tamtejszy rząd zapowiedział więc, że zaostrzy prawo dotyczące dronów. – W wielu miejscach nie można nimi latać. A ptaki dolecą wszędzie – mówi kierujący badaniami Rick Thomas. Dodaje także, że wykorzystanie gołębi jest też bardziej opłacalne finansowo.

Naukowcy współpracują z lokalnymi wolontariuszami, który hodują gołębie pocztowe. To właśnie te ptaki zbierają informacje o wilgotności, temperaturze, ciśnieniu powietrza, oświetleniu i dane GPS. Gołębie z czujnikami odbyły już 41 lotów, podczas których pokonały niemal 1000 kilometrów.

Naukowcy mają nadzieję, że zgromadzone przez nie dane pomogą w ustaleniu tego, jak zanieczyszczenia przemieszczają się w mieście.

W tym celu pomogłoby także zebranie podobnych informacji z innych miast. Pakiet czujników to koszt około 1000 złotych, więc finanse nie stanowią tu problemu. Trudniejsze może być natomiast znalezienie hodowców wyszkolonych gołębi, którzy chcieliby, aby ich ptaki wzięły udział w projekcie.

Źródło zdjęć: mymodernmet
Tekst: NS

Zmiany Klimatu