Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak być bardziej eko na festiwalu muzycznym?

Wybierasz się na festiwal muzyczny i chcesz być bardziej eko? Mamy dla ciebie 5 rad.
.get_the_title().

Jeśli kiedykolwiek byliście na festiwalu muzycznym, to pewnie przykuły waszą uwagę setki plastikowych kubków kłębiących się pod sceną, kiedy już zniknęła stamtąd publiczność. Jeszcze kilka lat temu można było co najwyżej współczuć osobom, które będą się musiały rozprawić z tą górą śmieci. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i pogłębiającego się kryzysu klimatycznego wiemy jednak, że sterty śmieci, które za każdym razem zostawiają za sobą festiwalowicze, nie są dobre dla naszej planety. Większość z nas stara się kultywować na co dzień dobre ekologiczne nawyki, dlaczego więc nie zrobić tego także na festiwalu? Zapoznajcie się z naszymi radami i dobrej zabawy!

1. Zrezygnuj z plastikowej butelki

źródło: livegenz.com

Na szczęście coraz więcej festiwali muzycznych zauważa problem plastiku i wprowadza sprytne, ekologiczne rozwiązania. Już kilka lat temu na OFF Festivalu pojawiły się zwrotne kubki, a w tym roku wprowadza je także Audioriver. Płocki festiwal zapowiada, że aż 90 proc. dostępnych podczas tej edycji naczyń będzie można używać wielokrotnie. Z kolei Open’er zrezygnował ze słomek, wprowadził biodegradowalne kubki, ekologiczne talerze i drewniane sztućce.

To jednak wciąż mało w porównaniu do Glastonbury, które w tym roku całkowicie zrezygnowało ze sprzedawania napojów w plastikowych butelkach.

Polskie festiwale póki co nie idą w jego ślady, a więc zaopatrując się w strefie gastro, pamiętajcie o tym, by wybierać nie tylko te najsmaczniejsze, ale też najbardziej ekologiczne kąski i weźcie ze sobą butelkę wielokrotnego użytku.

2. Wybierz biodegradowalny brokat

źródło: bbc

Wiemy, że wiele osób nie wyobraża sobie imprezy bez brokatu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że niekorzystnie wpływa on na stan naszej planety. Brokat to w zasadzie mikroplastik, czyli małe cząsteczki plastiku.

Nie ulegają biodegradacji, zamiast tego trafiając do mórz i oceanów, zanieczyszczając je i żyjące tam organizmy.

Pisaliśmy już o tym, że każdego roku nieświadomie zjadamy nawet 50 tys. cząstek mikroplastiku – nie warto chyba świadomie wpływać na wzrost tej ilości, prawda? Na szczęście na rynku dostępne są już biodegradowalne brokaty, w które warto się zaopatrzyć, jeśli nie chcecie jechać na festiwal bez świecących drobinek.

3. Wróć z namiotem

źródło: treehugger

Aż 1 na 5 namiotów zabranych na festiwale muzyczne na terenie Europy nie wraca do domu razem z festiwalowiczem. Tylko w Wielkiej Brytanii porzucają oni prawie 23 tys. plastikowych namiotów rocznie.

Tymczasem jeden namiot składa się z takiej samej ilości plastiku, co 8,7 tys. słomek albo 250 plastikowych kubeczków.

Dlatego też brytyjska grupa Association of Independent Festivals zainicjowała w tym roku kampanię „Take Your Tent Home” zachęcającą festiwalowiczów do zabierania namiotów ze sobą. Naprawdę musisz się już rozstać ze swoim namiotem? Zrób to po festiwalu, wyrzucając go do odpowiednich pojemników. A jeśli naprawdę chcesz dokonać ekologicznego wyboru, zainteresuj się holenderską firmą KarTent, która produkuje namioty z kartonu. Są wodoodporne!

4. Wybierz ekologiczny środek transportu

źródło: kresy.pl

Zakładamy, że większość z was i tak decyduje się na to rozwiązanie, wybierając jako swój środek transportu pociągi i busy.

Jeśli jednak naprawdę musicie jechać samochodem, pamiętajcie o tym, że podróż w większej grupie będzie nie tylko weselsza, ale też bardziej ekologiczna.

5. Zrezygnuj z mokrych chusteczek

źródło: resource magazine

Wiemy, że mokre chusteczki doskonale sprawdzają się w warunkach festiwalowych, ale uwierzcie nam, kiedy napiszemy, że nasza planeta wcale ich specjalnie nie kocha.

Nawilżane chusteczki zawierają bowiem nieulegające biodegradacji tworzywo sztuczne.

Jeśli więc zrezygnowaliście już ze słomek i jednorazowych foliówek – zalecamy konsekwencję. A jeśli już naprawdę musicie wziąć ze sobą mokre chusteczki – wybierzcie te, które są biodegradowalne.

Zdjęcie główne: musiclovers.pl
Tekst: NS

Zmiany Klimatu