Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak Tallin stał się europejskim liderem w dziedzinie ekologii?

Estońskie miasto otrzymało tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023. Podejścia Tallina do zrównoważonego rozwoju jest naprawdę nowoczesne. Czego możemy się od niego nauczyć?
.get_the_title().

Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest przez Komisję Europejską. W przypadku Tallina doceniła ona wprowadzone przez lokalne władze rozwiązania mające na celu osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2050. Wśród kluczowych inicjatyw dostrzeżono także ochronę terenów publicznych, zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem i poprawę jakości wody.

Tallinn […] wykazał się zaangażowaniem i konkretnymi działaniami na rzecz stworzenia zdrowszych i lepszych przestrzeni dla swoich obywateli – podkreśla komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius. Najważniejszym z tych działań jest zaangażowanie miasta w zapewnienie mieszkańcom dużej ilości terenów zielonych.

Ostatnie badania sugerują, że europejskie miasta mogłyby zapobiec nawet 43 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, gdyby zapewniły odpowiednią ilość terenów zielonych dla swoich mieszkańców.

Co ciekawe, na obrzeżach Tallina można spotkać stada szkockich krów rasy Highland, które podjadają rośliny w rezerwacie przyrody Paljassaare. Ich obecność przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności i utrzymania tego obszaru jako siedliska dzikich zwierząt. Powiększające się tereny zielone są dostępne dla mieszkańców, ale mają też dodatkowy cel. Miasto chce, aby parki, ogrody i rezerwaty przyrody pozostały dzikie, próbując w ten sposób zachęcić owady do zapylania. – Celem jest zwiększenie możliwości dla zapylaczy, a także przyciągnięcie większej liczby ludzi do korzystania z zielonego korytarza, który biegnie przez sześć dzielnic miasta – tłumaczy ogrodnik i architekt krajobrazu Liivi Maekallas.

Zdjęcie: Maksim Shutov / Unsplash

Zielony korytarz to 13-kilometrowa trasa dla pieszych, która ma zachęcić tallińczyków do porzucenia prywatnych pojazdów i przyjęcia bardziej zrównoważonego podejścia do transportu. Już w 2013 roku Tallin wprowadził bezpłatny dostęp do transportu publicznego dla mieszkańców – był to kluczowy punkt na drodze miasta do osiągnięcia 40-proc. redukcji emisji do roku 2030.

Zielona stolica oznacza dla nas, że Tallin jest przyjazny, wygodny i czysty – to miasto przyszłości – mówi Mihhail Kõlvart, burmistrz Tallina. – Minęły już czasy, kiedy ochrona przyrody i postęp były przeciwieństwami – nauczyliśmy się kojarzyć innowacje i rozwój ze zrównoważoną gospodarką i zielonym myśleniem.

Stolica Estonii zamierza również zwiększyć liczbę rowerzystów na swoich drogach, dążąc do tego, aby do roku 2027 11 proc. podróży odbywało się na rowerach. Według stratega rowerowego Erika Sarapuu nie oznacza to tylko budowy większej ilości ścieżek rowerowych. – Trzeba mieć dobry pomysł na to, dlaczego ludzie powinni jeździć na rowerze i wprowadzić pewne środki zniechęcające dla kierowców – mówi. – Trzeba w pewnym sensie zabrać im trochę miejsca. W przeciwnym razie nie zmienią swoich rutynowych zachowań i nadal będą korzystać z samochodów.

Zdjęcie: Roman Wimmers / Unsplash

Stolica Estonii była kiedyś ośrodkiem, w którym aktywnie działało wiele silnie zanieczyszczających przemysłów, w tym mineralny i papierniczy. Dziś zostały one zastąpione przez gwałtowny rozwój przedsiębiorczości, środowisk akademickich i intensywne inwestycje w technologie. Wraz z rozbudową zielonych projektów poprawia się również standard życia mieszkańców miasta.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez markę Essential Living mieszkańcy Tallina cieszą się obecnie najlepszą na świecie jakością życia.

W badaniu zwrócono uwagę na niski poziom zanieczyszczeń w mieście, przystępne koszty życia i niewielką przestępczość. Krista Kampus, miejska dyrektorka ds. rozwoju Tallina, zapowiada, że dalsze wydatki na inicjatywy związane z ochroną środowiska sprawią, że miasto stanie się jeszcze przyjemniejszym miejscem do życia. – Myślę, że uczynienie miasta bardziej ekologicznym i neutralnym dla klimatu jest również korzystne pod względem ekonomicznym i finansowym w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie musimy dokonać inwestycji i wydać trochę pieniędzy, ale jeśli rezultatem ma być lepsze, bardziej zielone, bardziej przyjazne dla wszystkich do życia miasto, to myślę, że są to pieniądze warte wydania – mówi.

Zdjęcie główne: Andres Garcia / Unsplash
Tekst: AD

Zmiany Klimatu