Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Krótszy tydzień pracy może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym

Jak krótki? Trwający zaledwie 9 godzin.
.get_the_title().

Jak możemy przyłączyć się do walki z kryzysem klimatycznym? Okazuje się, że dobrą metodą może być… zmniejszenie liczby godzin pracy. Tak przynajmniej twierdzi think tank Autonomy, bazując na danych OECD i ONZ dotyczących emisji gazów cieplarnianych w trzech krajach – Wielkiej Brytanii, Szwecji i w Niemczech. Aby zapobiec ogrzaniu naszej planety o 2 stopnie Celsjusza (dotychczas uważało się to za próg bezpieczeństwa, którego nie powinniśmy przekroczyć, ostatnio mówi się, że takim progiem jest 1,5 stopnia Celsjusza), Brytyjczycy powinni skrócić swój tydzień pracy do zaledwie 9 godzin. Podobnie jest w przypadku Szwedów i Niemców. – Stanie się zielonym, zrównoważonym społeczeństwem będzie wymagało wielu strategii – krótszy tydzień pracy to tylko jeden z nich – mówi Will Stronge z Autonomy.

Autonomy skupia się na emisjach wytwarzanych przez przemysł w każdej gospodarce, nie biorąc jednak pod uwagę innych korzyści dla środowiska wynikających ze skrócenia czasu pracy – od mniejszej liczby dojazdów do mniej produkowanych towarów i wykorzystywanych zasobów. Wydaje się wam, że 9 godzin pracy brzmi trochę nierealnie?

Jeśli chcemy zapobiec kryzysowi klimatycznemu, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – dekarbonizacja gospodarki (czyli wycofywanie węgla).

Dzięki temu spadłaby emisja dwutlenku węgla, który odpowiada za zmiany klimatyczne. Niemcy już w styczniu zapowiedziały, że do 2038 roku zamierzają zlikwidować wszystkie elektrownie węglowe (pisaliśmy o tym tutaj). To z pewnością nie wystarczy, by zatrzymać zmiany klimatu, zwłaszcza że takie kraje jak Polska wciąż są kurczowo przywiązane do węgla. Więc może rzeczywiście postawmy na 9-godzinny tydzień pracy? – Jeśli szybko rozwijająca się technologia wyręczająca nas w pracy zostanie odpowiednio wykorzystana, wszyscy będziemy mogli skorzystać z krótszego tygodnia pracy. Automatyzacja dowodzi, że da się pracować mniej. Presja ze strony środowiska naturalnego oraz nasz dostępny budżet węglowy (ilość węgla, którą możemy wpuścić do atmosfery) pokazują jednak, że skrócenie tygodnia pracy jest konieczne – mówi Stronge.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu