Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nagroda World Food Innovation Award 2020 dla nowatorskiej, ekologicznej koncepcji AYA

Czy to początek końca ery plastiku? Nagrodzona koncepcja AYA stanowi alternatywę dla tradycyjnych butelek na wodę niegazowaną, zrealizowaną kompleksowo zgodnie z koncepcją End to End i z myślą o ekologii.
.get_the_title().

Od sześciu lat nagrody World Food Innovation Awards przyznawane są doskonałym rozwiązaniom i innowacyjnym koncepcjom we wszystkich kategoriach światowego przemysłu spożywczego. Wręczane przez doświadczonych ekspertów branżowych nagrody stanowią wyróżnienie dla najambitniejszych, nowatorskich produktów i projektów roku.

W tym roku tę prestiżową nagrodę w kategorii „Najlepszy projekt opakowania na napój” otrzymała włoska firma Sidel, za swoją najnowszą ekologiczną koncepcję opakowania AYA.

Otrzymana nagroda stanowi dla nas dowód uznania przez jurorów i potwierdzenie, że nasza nowa koncepcja AYA spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju. Otrzymanie nagrody WFIA jest dla nas ogromnym zaszczytem. Cieszymy się, że wyróżnienie trafiło właśnie do naszej koncepcji AYA, która pokazuje możliwość projektowania kompleksowego i zrównoważonego rozwiązania opakowaniowego, które optymalnie łączy opakowania pierwotne i wtórne – przy użyciu mniejszej ilości materiału opakowaniowego, w celu oszczędzania zasobów naturalnych – stwierdził Laurent Lepoitevin, inżynier projektowania opakowań firmy Sidel.

Zwiększanie możliwości recyklingu opakowań poprzez zmniejszanie ilości odpadów opakowaniowych jest jednym z głównych wyzwań, któremu stawiają obecnie czoła przemysł spożywczy i sektor napojów.

Firma Sidel nawiązuje w związku z tym ścisłą współpracę z klientami i producentami opakowań, opierając się na swoim przeszło 40-letnim doświadczeniu, aby wspólnie z nimi opracowywać coraz bardziej zrównoważone opakowania pierwotne i wtórne. To właśnie z takiej współpracy zrodziła się nowatorska koncepcja ekologicznego opakowania AYA firmy Sidel, podkreślająca zaangażowanie firmy w kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Nazwa koncepcji stanowi nawiązanie do czczonego w starożytnej Mezopotamii boga, znanego również jako Ea lub Enki, który był między innymi bóstwem słodkich wód. Wybór tej nazwy jest zdecydowanie uzasadniony, jeśli weźmie się pod uwagę główne założenie, które doprowadziło do powstania nowej koncepcji – zapewnienie bezpiecznej wody pitnej ludziom, którzy nie mają do niej łatwego dostępu. Butelki AYA mogą znaleźć zastosowanie na obszarach wymagających pomocy humanitarnej, pozwalając tym samym na dostarczenie odpowiedniej ilości wody wszystkim potrzebującym.

Dzięki niezwykle lekkiej wadze, wynoszącej zaledwie 5 gramów, butelka radykalnie zmniejsza ilość surowców wykorzystywaną do jej produkcji. Co więcej, butelki AYA są rozdmuchiwane z preform wykonanych w 100 proc. z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu, co pozwala na realizację w praktyce założeń gospodarki o obiegu zamkniętym oraz umożliwia nadanie drugiego życia każdej zużytej butelce.

Ekologiczna butelka AYA to pierwsza zaprezentowana przez firmę Sidel koncepcja obejmująca szyjkę Swing o trzech stabilnych pozycjach, będącą rozwiązaniem opakowaniowym opatentowanym przez firmę Sidel.

Po zakończeniu procesu formowania przez rozdmuchiwanie szyjka pozostaje w pozycji pośredniej. Po napełnieniu i zamknięciu na szyjkę butelki AYA wywierany jest mechaniczny nacisk, co pozwala na jej obniżenie i osiągnięcie w ten sposób wyjątkowego kształtu przypominającego literę V. W ten sposób następuje niewielkie zwiększenie ciśnienia, w wyniku czego zmniejsza się objętość pojedynczej butelki przy jednoczesnym zwiększeniu wytrzymałości w całym łańcuchu dostaw. Rozłożenie szyjki pozwala z kolei na zwiększenie objętości butelki i uniknięcie rozlania napoju podczas jej otwierania. Butelka AYA została również wyposażona w podstawę z dużym zagłębieniem, która pozwala na układanie butelek w stosy o mniejszej wysokości, co pozwala na zwiększenie pojemności przechowywania. Nazwy marek, logo i wymagane prawem informacje mogą być wygrawerowane bezpośrednio na butelce, co umożliwia całkowite wyeliminowanie etykiety – dzięki temu następuje dalsza redukcja ilości odpadów, a sortowanie i recykling butelek PET staje się znacznie łatwiejszy.

Tekst: Dominika Szymańska

Zmiany Klimatu