Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Odgórne restrykcje mają sens! Dzięki ochronie warstwy ozonowej uniknęliśmy drastycznego podwyższenia temperatury

Kryzys klimatyczny jest spowodowany przez człowieka. I choć nie wszyscy w to wierzą, a klimatycznych denialistów możemy spotkać na każdym rogu, to naukowcy już kilkadziesiąt lat temu byli przekonani o zgubnych skutkach działalności człowieka.
.get_the_title().

Warstwa ozonowa kojarzy się przede wszystkim z barierą, która chroni naszą planetę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Może ono powodować oparzenia, a nawet zmiany nowotworowe. W wielu przypadkach warstwę ozonową w jednym zdaniu zestawia się z globalnym ociepleniem. I choć nie jest ona wcale aż tak 'cudotwórcza’, za jaką się ją powszechnie uważa, to niewątpliwie ma wpływ na klimat i średnią temperaturę na Ziemi. W 1978 roku zaobserwowano spadek gęstości ozonu w ziemskiej atmosferze, który wynikał ze zwiększonej wówczas emisji freonów – związków chemicznych, stosowanych na szeroką skalę jako ciecze chłodzące w kosmetykach i urządzeniach w gospodarstwach domowych.

9 lat później, w roku 1987, podpisano protokół montrealski. Porozumienie miało przeciwdziałać postępującej degradacji warstwy ozonowej – głównie poprzez ograniczanie szkodliwych substancji, czyli między innymi freonów.

Obecnie przewiduje się, że pełna regeneracja nastąpi w ciągu najbliższych 40 lat.

dziura ozonowa nad antarktydą (2006) / źródło: nasa

Powiększająca się dziura ozonowa spowodowałaby m. in. degradację roślinności. Zwiększona ilość promieniowania ultrafioletowego sprawiłaby, że rośliny coraz słabiej radziłyby sobie z pochłanianiem CO2. To z kolei doprowadziłoby do niebezpiecznych zmian klimatycznych. Na szczęście tym razem ludzkość odpowiednio zareagowała na ostrzeżenia naukowców.

Z badań opublikowanych w ’Nature’ wynika, że zmniejszenie użycia freonów spowodowało, że wzrost temperatury może być nawet o 2,5 stopnia niższy niż zakładano.

Przed nami wciąż wiele pracy: potrzebujemy bezpiecznej i czystej energii, ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych oraz lepszego recyklingu plastikowych odpadów i ogólnie zmniejszenia produkcji plastiku. Jednak wyniki tych badań powinny być dla nas sygnałem, że działania zapobiegające kryzysowi klimatycznemu mają sens. I pokazują, że powinny one być sankcjonowane prawnie i respektowane przez głowy państw oraz przedstawicieli największych korporacji.

Zdjęcie główne: Unsplash.com
Tekst: MS

Zmiany Klimatu