Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Organizacja The Real Junk Food Project ratuje wciąż zdatną do spożycia żywność ze śmietników

Pod jej sztandarem działa już 127 kawiarni w 7 krajach.
.get_the_title().

Każdego roku w Polsce do kosza na śmieci trafia średnio 9 milionów ton żywności. W Wielkiej Brytanii liczba ta oscyluje w okolicach 2 milionów ton. Na Wyspach robi się jednak o wiele więcej, aby zapobiec bezmyślnemu marnotrawstwu jedzenia. Jedną z najlepszych inicjatyw, która w krótkim czasie osiągnęła status globalnego fenomenu, jest The Real Junk Food Project.

Organizacja, której początki datuje się na rok 2013, zamienia zdatne do spożycia, ale niechciane przez supermarkety i piekarnie jedzenie w smaczne i pełnowartościowe posiłki.

Następnie są one serwowane w kawiarniach typu pop-up, w których płaci się “co łaska”.

Źródło: The Guardian

Kawiarnie sieci The Real Junk Food Project to nie stołówki dla ubogich czy bank żywności dla potrzebujących. To lokale znajdujące się między innymi w najbardziej zamożnych i ekskluzywnych dzielnicach Londynu, na przykład w południowo-zachodnim Twickenham. W poniedziałkowe wczesne popołudnie spotykają się tam ludzie z różnych środowisk społecznych: młode mamy z małymi dziećmi, emeryci, freelancerzy pracujący zdalnie. Wspólnie delektują się wyrafinowanymi daniami – sałatkami z kuskusem, włoskimi makaronami, pożywnymi zupami, świeżo upieczonymi tartami jabłkowymi – jednocześnie wdając się ze sobą w rozmowy.

Kawiarnie The Real Junk Food Project nie tylko ratują żywność mającą trafić na śmietnik przed marnotrawstwem, ale wspierają też rozwój zdrowych relacji międzyludzkich w lokalnych społecznościach.

Kawiarnie pojawiają się w różnych miejscach nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii mniej więcej raz w tygodniu. Wolontariusze The Real Junk Food Project w dzień przed pop-upem otrzymują informację dotyczącą tego, jaka żywność i z jakich supermarketów będzie dostępna następnego dnia. Z samego rana wyruszają do sklepów i piekarni i odbierają zdatną do spożycia żywność przeznaczoną na śmietnik. Czasami otrzymują zaskakujące składniki, które z dużą dozą kreatywności i umiejętności kulinarnych zmieniają w pełnowartościowe, zdrowe i smaczne potrawy.

Źrodło: Leeds Welcome
Źródło: Trend Hunter

The Real Junk Food Project to przede wszystkim inicjatywa ekologiczna, nastawiona na ochronę środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie ludzkiego marnotrawstwa. Korzyści społeczne, takie jak budowanie lokalnej wspólnoty, są dodatkiem podnoszącym wartość projektu.

Poza kawiarniami w sieci The Real Junk Food Project znajduje się też 10 “społecznych supermarketów”, które efektywnie rozprowadzają dobrą żywność przeznaczoną na śmietnik.

Od początku działalności The Real Junk Food Project zdołał ocalić ponad 1 tonę jedzenia i nakarmić przy tym niemal 45 tys. osób.

Źródło: Filanthropy

Tekst: AO

Zmiany Klimatu