Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Osiągnięcia COP26: do 2030 roku USA i UE znacząco obniżą emisję metanu

Metan jest odpowiedzialny za 1/3 negatywnego wpływu człowieka na klimat. Podczas COP26 Stany Zjednoczone i Unia Europejska zadeklarowały współpracę w celu ograniczenia jego emisji do 2030 roku.
.get_the_title().

We wtorek, 2 listopada 2021 roku, na szczycie klimatycznym w Glasgow podpisano deklarację o obniżeniu poziomu emisji metanu do 2030 roku o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Treść deklaracji przedstawili przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Do zrealizowania postanowień zawartych w dokumencie zobowiązało się 100 państw.

Ograniczenie emisji metanu jest jednym z kluczowych elementów w walce z globalnym ociepleniem. Wprawdzie dwutlenek węgla wciąż jest tym gazem cieplarnianym, którego emisja jest największa, ale to właśnie metan w bezpośrednim zestawieniu jest bardziej niebezpieczny.

Na przestrzeni 100 lat metan ma aż trzydziestokrotnie większy wpływ na globalne ocieplenie niż taka sama ilość CO2.

gml.noaa.gov/ccgg/trends_ch4/

W ciągu ostatniej dekady poziom metanu w atmosferze znacząco wzrósł. Określa się go na podstawie liczby cząsteczek na miliard cząsteczek w atmosferze (‘ppb’ – ‘parts per billion’). W roku 2000 poziom metanu w atmosferze wynosił 1774 ppb, a dekadę później, w 2010 roku wyniósł 1796 cząsteczek na miliard – to wzrost o 1,2 proc. względem wartości z 2000. Następne 10 lat przyniosło znaczne pogorszenie: w roku 2020 poziom metanu w atmosferze wynosił już 1892 ppb. To wzrost o 96 ppb i aż 5,3 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

Oznacza to także, że wzrost liczby cząsteczek metanu w atmosferze przyspieszył o 436 proc.

Winę za ten stan rzeczy ponosi człowiek – aż 60 proc. światowej emisji metanu ma pochodzenie antropogeniczne. Jego głównymi źródłem jest rolnictwo – hodowla zwierząt czy uprawa zbóż. Spory udział w emisji ma również spalanie paliw kopalnych oraz zwiększone stężenie CO2, które przyczynia się do zmian w naturalnym przepływie metanu w atmosferze.

Tekst: MS
Zdjęcie główne: Marek Piwnicki/Unsplash

Zmiany Klimatu