Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pierwsze w Polsce inteligentne pojemniki na śmieci testowane w Ciechanowie. Efekt? Lepszy niż można było przypuszczać!

Liczba podlegających pod projekt osób segregujących odpady wzrosła z 10 do... 90 proc.!
.get_the_title().

Segregacja śmieci to bardzo prosty sposób na to, by każdy z nas mógł choć odrobinę przyczynić się do przyniesienia ulgi planecie. Kreatywne pomysły na nakłonienie ludzi do odpowiedzialności w tym zakresie są więc na wagę złota. Z taką bezprecedensową w Polsce inicjatywą mamy właśnie do czynienia na osiedlu Płońska w Ciechanowie, gdzie zostały zamontowane inteligentne i bezdotykowe kontenery służące do segregacji odpadów. System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO), bo taką nazwę nosi projekt, objął 300 gospodarstw i przyniósł wręcz lepsze efekty od oczekiwanych. Dziś korzysta z niego już 98 proc. mieszkańców wspólnoty.

Liczba gospodarstw domowych, które zaczęły ekologicznie zarządzać śmieciami, z 10 proc. w momencie startu inicjatywy wzrosła aż do 90 proc.!

Po 12 miesiącach okresu wdrożeniowego zaimplementowano 24 nowe takie urządzenia, a miasto jest zainteresowane postawieniem ich także na innych osiedlach.

fot. naszciechanow.pl

No dobrze, ale jak to w ogóle działa?

Klapy otwierają się bezdotykowo wyłącznie poprzez kod QR – indywidualny dla każdego gospodarstwa.

Dzięki temu osoby z zewnątrz nie będą mogły dyskretnie dołożyć tam swoich odpadów. Zresztą nawet gdyby próbowały, na niewiele by się to zdało, gdyż nad wszystkim czuwa monitoring, poprzez który nadzorowane jest, by nikt nie zostawiał śmieci przy pojemnikach. Odpady, oprócz tego, że po wrzuceniu do środka są ważone i weryfikowane pod kątem segregacji, mają też pełne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (jak zła pogoda). Wszystko to składa się na nowoczesną, sterylną gospodarkę śmieciami, która zachęca do dbania o środowisko.

Chcielibyście zobaczyć analogiczne pojemniki w waszych miejscowościach?

Tekst: WM

Zmiany Klimatu