Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polska nie wywiąże się z obietnicy odejścia od węgla do 2040 roku

Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Polski rząd zadeklarował odejście od energetyki opartej na węglu do 2040 roku. Okazało się jednak, że politycy nie powiedzieli nam wszystkiego.
.get_the_title().

Szczyt klimatyczny COP26 potrwa do 12 listopada. Odbywa się w Glasgow i uczestniczy w nim aż 196 liderów państw. To właśnie tam 3 listopada Polska zadeklarowała odejście od węgla do 2040 roku. Również tam, dzień później, Polska została wyróżniona antynagrodą ‘Skamieliny dnia’ (‘Fossil of the Day’). Przyznaje ją Climate Action Network – sieć składająca się z 1,3 tys. rządowych i pozarządowych organizacji działających w 130 krajach. ‘Nagrodę’ wręcza się państwom, które blokują postęp i ‘robią jak najwięcej, aby osiągnąć jak najmniej’. Polska doczekała się jej z powodu tweetu Anny Moskwy – Ministry Klimatu i Środowiska.

Ministra przesunęła deklarowaną wcześniej datę o niemal dekadę i podkreśliła, że transformacja musi być ‘przede wszystkim zaplanowana i sprawiedliwa’. Sprawiedliwość należy się ofiarom zmian klimatycznych, które w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat odczują negatywne skutki takich decyzji. Powołując się na ‘zapewnienie miejsc pracy’, ministra postawiła się nie w roli osoby odpowiedzialnej za klimat i środowisko – jej zachowanie jest bliższe reprezentowaniu interesu górników. Owszem – transformacja powinna być sprawiedliwa, a górnicy nie mogą z dnia na dzień stracić pracy.

Z tym że o potrzebie odejścia od węgla mówi się od dawna, a na dokonanie uczciwej transformacji polski rząd ma jeszcze prawie 20 lat.

Wcześniej w ten sam sposób wyróżniono Norwegię, która kreuje się na kraj ekologiczny i szanujący klimat, jednak w rzeczywistości nowy szef norweskiego rządu, Jonas Gahr Støre, po cichu wspiera korzystanie z paliw kopalnych. Poza nimi ‘Skamieliny dnia’ otrzymały również Japonia, Nowa Zelandia i Kanada.

Odejścia od węgla nie zadeklarowały takie państwa jak Chiny (ponad połowa światowego zużycia węgla), Stany Zjednoczone, Indie (deklaracja neutralności węglowej w 2070 roku) i Australia. Żadne z nich nie otrzymało jednak antynagrody.

Zdjęcie główne: Dominik Vanyi/Unsplash
Tekst: MS

Zmiany Klimatu