Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Porcja mięsa jest nawet 35 razy bardziej szkodliwa dla środowiska niż porcja warzyw

Po raz kolejny okazuje się, że zrezygnowanie z mięsa jest dobre dla naszej planety.
.get_the_title().

Powodów, dla których warto wyeliminować mięso ze swojej diety lub chociaż ograniczyć jego spożycie, jest sporo. Przejście na wegetarianizm może być motywowane względami zdrowotnymi, etycznymi czy ekologicznymi. Przemysł mięsny w dużej mierze odpowiada za zmiany klimatu. Emisja gazów cieplarnianych, wycinanie lasów pod pastwiska, znaczące zużycie wody, zanieczyszczenie środowiska nawozami, groźba wyjałowienia gleby – to tylko kilka spośród długiej listy ponurych konsekwencji naszego upodobania do burgerów, wędlin czy szaszłyków.

Naukowcy z Oxford University i University of Minnesota postanowili przyjrzeć się bliżej temu tematowi.

Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”.

fot. Gabriel Gurrola / źródło: unsplash

Naukowcy porównali więc, jaki wpływ ma na środowisko porcja mięsa ważąca 50 gramów i dwa razy większa porcja warzyw.

Okazało się, że porcja mięsa wiąże się z co najmniej 20-krotnie większą emisją gazów cieplarnianych i 100 razy większym wykorzystaniem gruntów niż porcja warzyw.

Po przeliczeniu wszystkich wskaźników ekologicznych zastosowanych przez autorów badania ustalili oni, że czerwone mięso jest średnio aż 35 razy bardziej szkodliwe dla środowiska niż miska warzyw. Generalnie naukowcy ustalili, że wpływ zdrowego jedzenia na środowisko jest znacznie mniejszy. – Żywność składająca się na naszą dietę ma duży wpływ zarówno na nas samych, jak i na nasze środowisko. Badanie pokazuje, że zdrowsze jedzenie to także jedzenie bardziej zrównoważone. Zwykle, jeśli produkt spożywczy jest korzystny dla jednego aspektu zdrowia danej osoby, jest również lepszy dla innych efektów zdrowotnych. To samo dotyczy wpływu, jaki ma na środowisko – mówi David Tilman, profesor ekologii na University of Minnesota. Ze szczegółowymi badaniami możecie się zapoznać tutaj.

Zdjęcie główne: Sven Scheuermeier / Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu