Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Powstał projekt urządzenia, które ma określać, czy dane opakowanie nadaje się do recyklingu

Mimo najlepszych chęci, czasem trochę gubimy się w zasadach segregacji śmieci, a przez naszą niewiedzę nie tylko nie pomagamy sprawie, ale jej wręcz szkodzimy. W Wielkiej Brytanii powstało urządzenie, które ma szansę to zmienić.

.get_the_title().

Recycling Identyfying Device, czyli R.I.D., to projekt studia COHDA, które już od 15 lat zajmuje się projektowaniem nowych urządzeń i rozwojem tych już istniejących tak, aby rozwiązywały one różne kreatywno-technologiczne problemy klientów. COHDA do swoich działań podchodzi kompleksowo: designerzy pracują ramię w ramię z inżynierami, reasercherami czy materiałoznawcami. Studio chce się stale rozwijać, być trzy kroki przed konkurencją i koncentrować się na najnowszych technologiach, dlatego kiedy nie wykonuje akurat zleceń dla klientów, opracowuje swoje własne projekty.

Najnowszym z nich jest właśnie R.I.D. – urządzenie, które ma pomóc w sprawnym i poprawnym recyklingu materiałów opakowaniowych.

„Nawet bardzo pracowita, pełna dobrych chęci i zaznajomiona z tematem recyklingu osoba miewa czasem zagwozdkę, czy dane opakowanie nadaje się do powtórnego przerobu czy też nie” – czytamy na stronie COHDA. – „Jest to powodowane przez stale zmieniające się regulacje w tym zakresie oraz fakt, że konsument każdego dnia styka się z przeróżnymi rodzajami opakowań, z których wiele może być dla niego totalną nowością”. W efekcie wiele odpadów ląduje nie tam, gdzie powinno. W przypadku tych, które nie nadają się do recyklingu, oznacza to problemy na etapie ich przetwórstwa.

Tymczasem na wysypiskach piętrzą się odpady opakowaniowe, które spokojnie mogłyby być puszczone w dalszy obieg.

Recycling Identyfying Device ma zakończyć ten problem raz na zawsze, pozwalając konsumentowi każdorazowo sprawdzić, z jakiego rodzaju opakowaniem ma on do czynienia. Urządzenie bazuje na spektroskopii bazującej na technologii NIR (od „near-infrared”), czyli badaniach przedmiotu w oparciu o pasma bliskiej podczerwieni.

Tym samym opakowanie nie musi być poddawane dekonstrukcji, nie trzeba pobierać z niego żadnych próbek czy stosować inwazyjnych środków chemicznych.

Urządzenie przykłada się po prostu do materiału, który chcemy sprawdzić pod kątem tego, czy nadaje się do recyklingu. Uruchamia to proces identyfikacji danego odpadu opakowaniowego w obszernej bazie danych. To tak, jakby posłużyć się „cyfrowym odciskiem palca” danej rzeczy. Nie ma znaczenia jej kształt, rozmiar czy kolor materiału, bo spektroskopia w bliskiej podczerwieni skupia się na interpretacji widm oscylacyjno-rotacyjnych danej substancji. Proste 😉

Urządzenie działa na kartę R.F.I.D, dzięki czemu baza danych może być aktualizowana w zależności od lokalizacji, w której się znajdujemy. Twórcy R.I.D. liczą na to, że uda im się nawiązać współpracę z władzami miast, które będą współpracować w dostosowywaniu i przyszłych aktualizacjach urządzenia, umożliwiając korzystanie z niego jak największej ilości Brytyjczyków. Myślicie, że coś takiego przydałoby się w Polsce? Czy doskonale wiecie, czy styropianowe pudełko nadaje się do recyklingu?

Źródło zdjęć: Cohda.com
Tekst: KD

Zmiany Klimatu