Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Protest Tysięcy Miast – strajk klimatyczny już w najbliższy piątek

Manifestacje mają się odbyć na całym świecie, w tym w ponad 60 miastach Polski.
.get_the_title().

23 września w Nowym Jorku rozpocznie się specjalny szczyt klimatyczny zwołany przez sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa. Guterres zapowiedział, że spotkanie kierowane jest do tych państw, które są w stanie przedstawić konkretne plany redukcji emisji. Na trzy dni przed startem nowojorskiego wydarzenia, 20 września (piątek) na całym świecie odbędą się manifestacje koncentrujące się wokół problemu kryzysu klimatycznego. Demonstracje pod hasłem „Protest tysięcy miast” odbędą się także w ponad 60 miastach Polski. Nie tylko w dużych ośrodkach, jak Warszawa, Poznań, Łódź, Katowice czy Wrocław, ale też w znacznie mniejszych – w Końskich, Rawie, Szydłowcu czy Świętochłowicach.

Warszawskie wydarzenie, które organizowane jest przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i odbywa się pod hasłem „Nie damy zabrać sobie przyszłości”, rozpocznie się w piątek o godzinie 10:00 na Placu Konstytucji (szczegóły tutaj).

Udział w nim deklaruje na Facebooku już ponad 4,5 tys. osób, a ponad 13 tys. jest zainteresowanych. Nie mieszkacie w Warszawie? Żaden problem! Szczegółową rozpiskę wszystkich protestów klimatycznych organizowanych w piątek Polsce znajdziecie na stronie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Z dużym prawdopodobieństwem w piątek będzie się coś dziać także w waszym mieście.

Choć organizatorami manifestacji są członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, nie znaczy to, że nie można w nich wziąć udziału każdy, komu na sercu leży przyszłość naszej planety. Organizatorzy zachęcają do udziału, ale także apelują do polityków wszystkich partii, aby wzięli wreszcie kwestie klimatu na poważnie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wystosował do polityków list, w którym nawołuje rząd do prowadzenia odpowiedzialnej polityki klimatycznej, uznania istnienia problemu kryzysu klimatycznego, a także natychmiastowych kroków ku przeprowadzeniu sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

„Uznając stanowisko nauki, powinniście otwarcie przyznać, że znajdujemy się w stanie kryzysu klimatycznego. W jego obliczu wzywamy Was do politycznej odpowiedzialności, odwagi i ambicji, aby podjąć ponadpartyjną współpracę. Dotychczasowe rządy ignorowały problem, mimo dekad ostrzeżeń naukowców. Teraz odczuwamy tego skutki. Coraz dotkliwsze susze i rekordowe fale upałów, wzrost cen żywności oraz niedobory wody — to zagrożenia dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i gospodarki, które są jedynie namiastką tego, co nas czeka, jeśli pozostaniecie bierni. Ze wszystkich scenariuszy, które przewiduje nauka, utrzymując obecną politykę biznesu-jak-zwykle, realizujemy ten najgorszy. Jesteśmy niebezpiecznie blisko punktów krytycznych, po których przekroczeniu już nie zatrzymamy katastrofy, bo procesy przegrzewania się Ziemi będą nasilać się same” – czytamy w nim (pełna treść listu dostępna poniżej).

Mamy nadzieję, że list Młodzieżowego Strajku Klimatycznego da politykom do myślenia.
Czy zamierzacie wziąć udział w piątkowym strajku i zamanifestować troskę o naszą planetę?

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Zmiany Klimatu