Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skuteczny sposób na walkę z plastikiem. Gdańsk wprowadza ekologiczny system filtracji rzek

Miasto postanowiło wziąć przykład z Australijczyków i podjąć walkę z zanieczyszczeniami wody. Bardzo proste i nieskomplikowane rozwiązanie pomoże zebrać nawet do 400 kg odpadów w 4 miesiące.
.get_the_title().

Latem 2018 roku władze australijskiego miasta Kwinana wprowadziły nowy system filtracji, który miał pomóc w wychwytywaniu śmieci i chronić środowisko przed zanieczyszczeniami. Niepozorna instalacja składająca się z sieci odbiła się szerokim echem w mediach, a sam pomysł został doceniony także i przez nasze pomorskie miasto. – Obserwując zagraniczne portale, zauważyliśmy rozwiązanie, które postanowiliśmy przetestować. Doświadczenia pokazują, że podobne worki są w stanie miesięcznie zebrać około 100 kilogramów śmieci. My miesięcznie ze wszystkich cieków, którymi się opiekujemy, zbieramy 200 kilogramów pływających między innymi puszek, butelek i opakowań po jedzeniu. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie sprawdzi się także w Gdańsku – mówi Agnieszka Kowalkiewicz, która na co dzień zajmuje się PR-em, promocją i edukacją ekologiczną w spółce gospodarującej wodami opadowymi – Gdańskie Wody.

Siatki montowane przy rurach odpływowych pozwalają uniknąć migracji odpadów z obszarów mieszkalnych do środowiska.

Dzięki temu rozwiązaniu Gdańszczanie mogą w skuteczny i nieinwazyjny sposób zmniejszyć ilość rękawiczek, butelek PET czy jednorazowych reklamówek, które wraz z prądem rzek przedostają się wprost do Bałtyku.

Co ważne, sieci są bezpieczne dla zwierząt wodnych i nie stanowią żadnego zagrożenia dla naturalnego przepływu wody.

Póki co, rozwiązanie zostało wprowadzone jedynie w rejonie Srebrników, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sieci mają pojawić się także na innych zbiornikach.

Koszt inwestycji wyniósł dwa tysiące złotych.

Działania będące odpowiedzią na rosnące z roku na rok zanieczyszczenia można zauważyć także ze strony Stowarzyszenia Wywrotka, która po raz kolejny organizuje kajakowy ekopatrol. W zeszłym roku udało im się zebrać aż 5 ton odpadów. Wśród wyłowionych rzeczy znalazły się m.in. lodówki, opony, krzesła czy drzwi. Aktywiści zachęcają do wzięcia udziału w tegorocznej edycji i proszą o wpłacanie środków, dzięki którym będą mogli opłacić wywóz śmieci znalezionych w wodzie. Więcej informacji na temat kolejnej edycji znajdziecie tutaj.

Zdjęcia: Gdańskie Wody
Tekst: Dominika Szymańska

Zmiany Klimatu