Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Szwedzka firma stworzyła zieloną stal. Powstała bez węgla!

Produkcja stali odpowiada za 8 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Warto więc szukać bardziej ekologicznych alternatyw.
.get_the_title().

Stal to stop żelaza z węglem. Od ilości tego drugiego pierwiastka zależy jej twardość – im więcej węgla, tym twardsza stal. Aby jednak stop mógł nosić nazwę stali, w jego składzie nie może być więcej niż 2,11 proc. węgla. A czy możliwe jest wyprodukowanie stali bez niego?

Biorąc pod uwagę, że produkcja stali odpowiada aż za 8 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacja tej branży to istotne wyzwanie.

Szwedzka inicjatywa Hybrit udowodniła właśnie, że jest to możliwe. Hybrit stworzona została 5 lat temu przez szwedzkiego producenta stali SSAB, spółkę wydobywczą LKAB oraz państwowy koncern energetyczny Vattenfall. Pilotażowy program Hybrit wystartował w ubiegłym roku w miejscowości Lulea, która mieści się na północy Szwecji.

Teraz Hybrit wyprodukowała pierwszą, póki co próbną, partię zielonej stali, do powstania której nie był potrzebny węgiel. Zastąpiła go ona odnawialną energią elektryczną i wodorem. Wodór jest zresztą kluczowy także w unijnej strategii dotyczącej zerowej emisji netto do 2050 roku.

Pierwsza partia zielonej stali trafi do producenta samochodów ciężarowych Volvo AB i jeszcze w tym roku powstaną z niej komponenty do aut.

Sama firma SSAB odpowiada za aż 10 proc. emisji dwutlenku węgla w Szwecji i 7 proc. w Finlandii, tak więc potrzeba ekologicznych zmian jest niezwykle paląca. – To ważny krok kierunku łańcucha wartości całkowicie wolnego od paliw kopalnych – mówi o zielonej stali. – Naszym celem jest dostarczenie na rynek stali wolnej od paliw kopalnych i wdrożenie tej technologii na skalę przemysłową do 2026 roku. Jest jednak szansa na to, że zielona stal pojawi się na rynku nieco wcześniej. Inna szwedzka firma, H2 Green Steel, zapowiada, że wystartuje z komercyjną produkcją już w 2024 roku.

Zdjęcia: Hybrit
Tekst: NS

Zmiany Klimatu