Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ta podobna do banana roślina może być odpowiedzią na nadchodzące kryzysy żywnościowe

Naukowcy twierdzą, że należąca do rodziny roślin bananowatych ensete ventricosum, będąca podstawą kuchni etiopskiej, może już wkrótce dołączyć do grona superfoods i okazać się ratunkiem w obliczu nadchodzących zmian klimatu.
.get_the_title().

Z nowego badania wynika, że uprawy tej podobnej do banana rośliny mogą wyżywić ponad 100 mln ludzi. Ensete ventricosum jest prawie nieznana poza Etiopią, jednak specjaliści sądzą, że można uprawiać ją na znacznie większym obszarze w Afryce. – Jest to uprawa, która może odegrać naprawdę ważną rolę w kwestii bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju – przyznaje dr Wendawek Abebe z Hawassa University w Etiopii.

Ensete ventricosum, nazywana też potocznie ‘fałszywym bananem’, to roślina o niejadalnych owocach i bogatych w skrobię łodygach i korzeniach, które mogą być fermentowane i używane do produkcji owsianki czy pieczywa.

Korzystając z badań rolniczych i modelowania, naukowcy przewidzieli potencjalny zasięg upraw rośliny w ciągu najbliższych czterech dekad. Stwierdzili, że może ona potencjalnie wyżywić ponad 100 mln ludzi, zwiększając bezpieczeństwo żywnościowe w Etiopii i innych krajach afrykańskich, w tym Kenii, Ugandzie i Rwandzie.

Zdjęcie: James Borrell/RBG Kew

Dr James Borrell z brytyjskiego Royal Botanic Gardens potwierdza, że sadzenie Ensete ventricosum może zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe, szczególnie w przypadku spowodowanych zmianami klimatu niskich plonów innych roślin. – Ta roślina ma kilka naprawdę niezwykłych cech, które czynią ją absolutnie wyjątkową. Sadzi się ją w dowolnym momencie, zbiera w dowolnym momencie i jest wieloletnia. Dlatego nazywana jest rośliną odporną na głód – tłumaczy naukowiec.

Przewiduje się, że zmiany klimatyczne poważnie wpłyną na plony i dystrybucję podstawowych produktów żywnościowych w całej Afryce i poza nią.

Od wielu lat trwają więc poszukiwania nowych roślin, które pozwolą wyżywić ludność świata. Jest to o tyle istotne zadanie, że obecnie znaczną część podstawowych upraw, na których opiera się światowy system dostaw żywności, stanowią zaledwie trzy rośliny: ryż, pszenica i kukurydza.

Zdjęcie główne: James Borrell/RBG Kew
Tekst: AD

Zmiany Klimatu