Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

U wybrzeży Włoch powstał Ogród Nemo, czyli zespół podwodnych szklarni z warzywami

Od starożytnych tarasów ryżowych w Yunnan po nowoczesną pionową hydroponikę, rolnictwo przybiera wiele różnych form. Teraz grupa włoskich wynalazców stworzyła pierwszy na świecie podwodny ogród dla roślin lądowych.
.get_the_title().

Wodorosty i kelp (brunatne algi morskie) były uprawiane wzdłuż linii brzegowych od wieków. Teraz dołączyły do nich takie rośliny jak bazylia, sałata, pomidory, a nawet kwiaty cukinii, zielony groszek, aloes czy grzyby. Rosną one w doniczkach w małych podwodnych szklanych kopułach.

Te niezwykłe szklarnie nazwane Ogrodem Nemo są częścią projektu zainicjowanego we Włoszech przez Ocean Reef Group – zespół ekspertów i pasjonatów, którzy eksperymentują z różnymi sposobami produkcji żywności, na wypadek, gdyby zmiany klimatu doprowadziły do spustynnienia gleb, uniemożliwiając prowadzenie tradycyjnej działalności rolniczej.

Zdjęcie: Nemo’s Garden, OceanReef
Zdjęcie: Nemo’s Garden, OceanReef
Zdjęcie: Nemo’s Garden, OceanReef

Wyzwania związane z uprawą roślin pod wodą, w zupełnie innych warunkach niż na lądzie, to tylko jedna z przeszkód, które pokonać musieli twórcy Ogordu Nemo. Sześć wypełnionych powietrzem szklarni doznało poważnych uszkodzeń spowodowanych przez burzę w październiku 2019 roku, a zanim można było je w pełni naprawić, rozpoczęła się pandemia koronawirusa, która wymusiła wstrzymanie jakichkolwiek dalszych prac. Jednak zespół nigdy nie porzucił nadziei, a miesiące opuszczenia nie zaszkodziły Ogrodowi Nemo w żaden sposób. 6 czerwca ogród znów zaczął w pełni funkcjonować, a na livestreamie można obserwować, jak rośliny rosną.

Szklarnie, które znajdują się osiem metrów pod powierzchnią morza, u wybrzeży Noli w Ligurii, wykorzystują energię słoneczną do pokrycia swoich minimalnych potrzeb elektrycznych, a odparowana woda morska skrapla się na szkle sufitu, który podlewa rośliny. Gotowe do spożycia warzywa są zbierane przez nurka, który regularnie przypływa do podwodnej szklarni.

Zdjęcie: Nemo’s Garden, OceanReef
Zdjęcie: Nemo’s Garden, OceanReef
Zdjęcie: Nemo’s Garden, OceanReef

Na stronie projektu można przeczytać, że podwyższone ciśnienie, jakie panuje pod powierzchnią wody, jest korzystne dla szybkości kiełkowania roślin.

Twórcy Ogrodu Nemo przyznają jednak, że do tej pory opublikowano bardzo niewiele badań potwierdzających tę tezę, ale wynika to pewnie z faktu, że w końcu niewiele osób próbuje obecnie uprawiać truskawki pod wodą.

Warunki stworzone dla hodowanych w podwodnej szklarni warzyw nadają im podobno intensywny, wyrazisty smak. Na razie Ogród Nemo działa bardziej na zasadzie laboratorium badawczego, ale jeśli pomysł zostanie rozwinięty, wzmocniłby bezpieczeństwo żywnościowe. Kiedy warunki klimatyczne utrudnią dalsze funkcjonowanie tradycyjnego rolnictwa, podwodne szklarnie mogą być przyszłością upraw i znaleźć zastosowanie na szeroką skalę.

Zdjęcie główne: Nemo’s Garden, OceanReef
Tekst: AD

Zmiany Klimatu