Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Unia Europejska zakaże plastikowych sztućców i kubeczków. Jest porozumienie w Parlamencie Europejskim

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce pożegnamy się z plastikowymi sztućcami, naczyniami czy patyczkami do uszu. Ambitny projekt Unii Europejskiej jest na dobrej drodze.
.get_the_title().

Pod koniec maja donosiliśmy o tym, że Komisja Europejska ogłosiła wstępny projekt zakazu jednorazowych naczyń, sztućców, słomek i innych plastikowych przedmiotów na terenie Unii Europejskiej. Zaproponowany zestaw środków prawnych ma na celu ograniczenie ilości śmieci w morzach i oceanach, które stanowią jedno z najbardziej palących zagrożeń dla środowiska naturalnego Ziemi. Do 2021 zakazem objęte zostanie dziesięć przedmiotów, które, na równi z plastikowymi sieciami rybackimi, odpowiadają za 70 proc. ogólnego zanieczyszczenia mórz i oceanów.

Na czarnej liście znalazły się między innymi patyczki do uszu, plastikowe talerze, jednorazowe sztućce, słomki, mieszadełka do drinków oraz patyki do balonów, które, według komisarzy europejskich, można łatwo zastąpić przyjaznymi środowisku alternatywami.

Wstępny projekt Unii Europejskiej jest elementem większej strategii, w ramach której planuje się stworzenie struktur odpowiadających za recykling plastikowych opakowań oraz wspierających rozwój innowacyjnych, łatwych do przetworzenia materiałów.

Pod koniec października zakaz sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków higienicznych czy kubeczków został przegłosowany w Parlamencie Europejskim.

Z kolei w ostatnią środę negocjatorzy parlamentu europejskiego i państw członkowskich porozumieli się w tej sprawie.

Gdy mamy taką sytuację, że w jednym roku możesz przynieść rybę do domu w reklamówce, a w następnym reklamówkę w rybie, to musimy pracować ciężko i szybko. Dlatego cieszę się z porozumienia zawartego dziś pomiędzy Parlamentem i Radą. Zrobiliśmy wielki krok w kierunku zmniejszania ilości jednorazowych plastików w naszej gospodarce, naszych oceanach i ostatecznie w naszych organizmach – powiedział unijny komisarz ds. środowiska i spraw morskich Karmenu Vella. Wszystko to oznacza, że całkowity zakaz zbliża się wielkimi krokami. Teraz tymczasowe porozumienie będzie musiało zostać oficjalnie zatwierdzone. W styczniu Komisja Ochrony Środowiska będzie głosować nad tekstem ustawy, następnie muszą ją zaakceptować Europosłowie i rządy państw członkowskich.

Zmiany Klimatu