Vanuatu jako pierwsze państwo na świecie zakazało pieluszek jednorazowych

To odważna decyzja. Tamtejszy rząd zapewnia jednak, że była naprawdę konieczna.
.get_the_title().

Republika Vanuatu mieści się w Oceanii. Leży na 83 wyspach, spośród których 65 jest zamieszkanych łącznie przez niecałe 283 tys. osób. To niewielkie państwo jakiś czas temu wprowadziło jeden z najsurowszych na świecie zakazów związanych z wykorzystywaniem jednorazowego plastiku. Teraz jako pierwsze na świecie zakazało jednorazowych pieluszek – całkowity zakaz wejdzie w życie wraz z końcem roku.

Tamtejszy rząd przyznaje, że nie była to łatwa decyzja, ale sytuacja na wyspach nie pozostawiała mu wyboru – nisko położone Vanuatu już teraz tonie w śmieciach, a poziom wody wciąż się podnosi.

Vanuatu chroni swoją przyszłość. W końcu tworzywa sztuczne trafiają do wody i łańcucha pokarmowego, a w końcu także do żołądków mieszkańców Vanuatu – mówi minister spraw zagranicznych Mike Masauvakalo.

źródło: sprep

Badania Commonwealth Litter Program wykazały, że aż 75 proc. wszystkich odpadów w kraju to odpady organiczne oraz właśnie pieluszki. Z pierwszym rodzajem odpadów poradzono sobie, wprowadzając odpowiednie programy kompostowania.

Jeśli natomiast chodzi o pieluszki, to do ich wykonania wykorzystuje się tworzywo sztuczne, folie, plastik i celuloza. W efekcie pieluszki nie ulegają biodegradacji i rozkładają się nawet 500 lat.

Tymczasem każde zużywa od swoich narodzin mniej więcej 5 tys. pieluch. Należy jednak podkreślić, że na rynku pojawiły się już bardziej ekologiczne, biodegradowalne pieluchy jednorazowe – miejmy nadzieję, że będzie ich można używać w Vanuatu. W przeciwnym wypadku naprawdę współczujemy tamtejszym rodzicom. – Przed nami długa droga. Ale znając mój kraj, uda nam się. W Vanuatu jest bardzo głośno o kryzysie klimatycznym. Jest widoczny, żyjemy nim. Wpływa na nasze zaopatrzenie w żywność i populację ryb – tłumaczy minister Masauvakalo.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu