Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W 2018 roku straciliśmy lasy pierwotne o obszarze porównywalnym z Belgią

Deforestacja planety postępuje w najlepsze.
.get_the_title().

Ponownie nie mamy niestety dobrych wieści dla wszystkich, którym leży na sercu los planety. W 2018 roku z powierzchni Ziemi zniknęło aż 12 milionów hektarów lasów, co jest czwartą największą stratą od rozpoczęcia fachowych pomiarów przez Global Forest Watch w 2001 roku. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, od 1990 roku na zawsze przepadło ponad 129 mln ha, co daje jeszcze wyraźniejszy obraz ogromnego tempa współczesnej deforestacji.

Aż 3,9 mln z utraconych hektarów drzew w ubiegłym roku (niemal 1/3) to pierwotny las deszczowy.

Ten najstarszy, najbardziej dziki, który uchował się dotychczas przed ingerencją człowieka, a będący przecież jednym z najlepszych pochłaniaczy dwutlenku węgla. Nie wszystko jest winą ludzi, gdyż w ubiegłym roku wybuchło wiele pożarów, które mocno przetrzebiły światowy drzewostan. Z danych GFW wynika jednak, że za znacznie większą część strat odpowiada człowiek. Z jednej strony wiąże się to chociażby z nieodpowiedzialną polityką klimatyczną w Brazylii, z drugiej z… afrykańską uprawą kakao i szukaniem kolejnych wydajnych gruntów kosztem środowiska naturalnego. Przyczyn jest wiele.

fot. globalforestwatch.org

Dane ilustrujące tempo wylesiania terenów przynależnych do Brazylii wydają się być odrobinę lepsze na tle poprzednich dwóch lat, niestety trzeba pamiętać, że w 2016 i 2017 roku kraj nawiedziły rekordowe pożary, które bardzo wywindowały statystyki.

fot. globalforestwatch.org

Trudno nie dopatrywać się tu pewnej niebezpiecznej prawidłowości. Pożary w dużej mierze biorą się ze zmian klimatu (czego w tym roku doświadczamy i w Polsce), a jednocześnie ich efektem jest wyniszczanie najlepszego systemu obrony planety do zapobiegania im, czyli właśnie lasów.

Pocieszeniem na tle tych smutnych wieści jest za to sytuacja w Indonezji. Dzięki rygorystycznej polityce ochronnej, będącej pokłosiem utraty 2,6 mln ha lasów w wyniku ogromnych pożarów w 2015 roku, widać tu wyraźną zmianę na lepsze.

W 2018 roku strata w powierzchni lasu pierwotnego była w Indonezji o 40 proc. mniejsza niż średni wskaźnik deforestacji za lata 2002-2016.

Dobrze przedstawia to poniższy wykres:

fot. globalforestwatch.org

Ku pokrzepieniu serc polecamy też nasz niedawny tekst o Sebastião Salgado, człowieku, który od lat 90. przyczynił się do posadzenia niemal 3 milionów drzew.

Tekst: WM

Zmiany Klimatu