Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Wszystkiego Niezmarnowanego na Święta!” – życzy nam aplikacja Too Good To Go i zakłada grupę wsparcia, by te życzenia się ziściły

Podczas Świąt pałaszujemy pewnie 2-3 razy więcej jedzenia niż zazwyczaj. Niestety, również 2-3 razy więcej wyrzucamy. Pod tym względem Polska zajmuje niechlubne 5 miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Too Good To Go chce to zmienić.
.get_the_title().

Chyba jeszcze nigdy nie mówiło się o marnowaniu jedzenia tak dużo jak ostatnimi czasy. I świetnie, bo chyba nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę ze skali problemu. Wyrzucenie nadgniłego jabłka czy wylanie sfermentowanego mleka do zlewu raczej nie skłaniało do głębszej refleksji. Robimy to odruchowo i – jakby nie patrzeć – w trosce o swoje zdrowie.

Co innego gdybyśmy musieli naraz wyrzucić do kosza 235 kilogramów jedzenia – to już pewnie zrobiłoby na nas niemałe wrażenie. A tyle średnio marnuje w skali roku każdy Polak.

Na domiar złego w okresie świątecznym wyrzucamy nawet 2-3 razy więcej pożywienia niż zwykle.

Na ten problem zwrócili uwagę twórcy aplikacji Too Good To Go, która powstała właśnie po to by walczyć z marnowaniem jedzenia i włączyć w tę walkę jak najwięcej osób. A odbywa się to w najprzyjemniejszy i najprostszy sposób, jaki sobie można wyobrazić, czyli poprzez zakup pełnowartościowych posiłków z różnych lokali gastronomicznych za ok. 1/3 ich pierwotnej ceny. To jedzenie, które danego dnia nie sprzedało się w tym miejscu.

Choć w okresie świątecznym rzadziej korzystamy z ofert restauracji i aplikacji do zamawiania jedzenia, bo jednak nic nie zastąpi babcinych pierogów i barszczyku mamy, to Too Good To Go postanowiło dalej konsekwentnie realizować swoją misję i dbać o to, by jak najmniej jedzenia wylądowało na śmietniku.

Facebook Too Good To Go

Dlatego na Facebooku powstało wydarzenie „Będę słoikiem w Święta”. Zarówno tam, jak i na blogu aplikacji przez cały okres przedświąteczny będą pojawiać się porady, co zrobić, żeby nie marnować żywności. Ta akcja jest jednak czymś więcej niż tylko zbiorem informacji i suchych faktów.

Chodzi w niej także o stworzenie grupy wsparcia – społeczności, która się wzajemnie inspiruje i sobie pomaga.

Każdy może tam poprosić o wskazówki, przepisy i porady, jak również każdy może się podzielić własnymi, sprawdzonymi patentami na niemarnowanie żywności.

Wyświetl ten post na Instagramie.

PIECZYWO. Co powinnismy jeszcze wiedzieć o pieczywie, żeby mniej go marnować? ➡️ pieczywo czerstwieje najszybciej w temperaturze między 0 a 10 stopni . ➡️chleb na zakwasie zachowuje dluzej świeżość ponieważ w zakwasie następuje rozwój kwasów organicznych, który przedłuża termin przydatności. Kiedyś piekło się pieczywo na zapas, nawet na kilka tygodni . ➡️czerstwe pieczywo, które jest odgrzane jest znacznie smaczniejsze, ponieważ ciepło żeluje ponownie skrobie. Jednak po ostudzeniu duzo szybciej czerstwieje . ➡️ pieczywo przechowuj w lnianym worku lub w drewnianym chlebaku . #zerowaste #lesswaste #bread #breadisgold #gold #bezresztek #chleb #wino #maka #cooking #cook #food #foodie #love #cooking #breakfast #bochenek

Post udostępniony przez jagna.niedzielska (@jagna.niedzielska)

A wszystko to pod okiem speców od niemarnowania żywości i less waste, którzy zostali zaproszeni do udziału w akcji. Są to: Jagna Niedzielska, Jakub Emanuel Malec i portal Ulica Ekologiczna.

Biorąc pod uwagę, że – jak wynika z badania instytutu KANTAR – co dziesiąty Polak szacuje, że po Świętach w jego gospodarstwie domowym zmarnuje się aż ponad 2 kg produktów, a kolejne 17,1 proc. ankietowanych sądzi, że w ich przypadku będzie to 1-2 kg, to wsparcie naprawdę nam się przyda!

Zdradzimy wam, że sposoby na niemarnowanie jedzenia opierają się na zasadach zwanych 4P: planuj, podziel się, przechowuj, przetwarzaj. Każdą z nich można zastosować nie tylko w domu, ale także na firmowym śledziku. Obserwujcie social media Too Good To Go i dołączajcie do wydarzenia na Facebooku, żeby dowiedzieć się o nich więcej. Spędźmy te Święta inaczej – mądrzej, świadomiej, fajniej!

P.S. A jeśli chcecie zostać św. Mikołajem albo nie byliście za bardzo grzeczni w tym roku i czujecie, że przydałoby się wam parę dodatkowych punktów za dobre uczynki, to jest ku temu świetna okazja. Poprzez aplikację możecie wesprzeć Banki Żywności. Zrobicie to, kupując dostępny w niej specjalny świąteczny voucher, zasilający kampanię „Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na działalność Banków Żywności.

Zdjęcie główne: Mark Muhlberger/Unsplash
Tekst: Kinga Dembińska

Zmiany Klimatu