Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zamiłowanie do ogrodnictwa nie minie. Jak będą wyglądały ogrody w tym roku?

Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, ale wcześniej sprawdźcie jak dobrze zadbać o swój ogród, aby móc cieszyć się nie tylko jego pięknem, ale także zebranymi plonami.
.get_the_title().

Kopanie w ziemi i sadzenie grządek potrafi odprężyć i pozytywnie wpływać na nasze życie psychiczne. Można powiedzieć, że w minionym roku masowo zaczęliśmy pielić nasze przydomowe ogródki, chcąc przemienić je w strefę relaksu po całodniowej pracy w domu przy komputerze. Pandemia całkowicie zmieniła sposób, w jaki patrzymy na ogrodnictwo i jak korzystamy z jego dobrodziejstw.

Kolejny plus? Coraz więcej z nas dba także o zrównoważone ogrodnictwo.

Na co będziemy zwracać uwagę w tym roku, zagospodarowując nasze ogrody?

Własny wysiew nasion

Kupowanie roślin i sadzonek kwiatów czy warzyw jest zawsze dobrą i szybką opcją, ale w tym roku więcej z nas postawi na własny wysiew nasion. Nie ma nic bardziej terapeutycznego niż sianie nasion i obserwowanie, jak roślina pnie się w górę, a im więcej czasu spędzamy w domu, tym mamy więcej okazji do eksperymentowania i podziwiania efektów.

Amatorską uprawę zacznijcie od najłatwiejszych w uprawie roślin, np. nagietka, słonecznika, maciejki lub nasturcji.

zdjęcie: MICHAEL SINCLAIR

Stworzenie strefy relaksu w ogrodzie

Gdy wiele lubianych form spędzania wolnego czasu zostało nam odebranych, rozrywka zaczęła przenosić się również do przydomowego ogrodu, który w prosty sposób stawał się swoistym przedłużeniem domu. Tak było w ubiegłym roku i trend ten będzie utrzymywał się nadal. Jak stworzyć miejsce idealne dla wypoczynku? Rozejrzyjmy się za nowym wyposażeniem, wygodnym meblami oraz sprzętem do gotowania na świeżym powietrzu. Wszystko to urozmaici i nada nowy charakter naszemu ogrodowi.

Mikroogrody

Chęć do uprawiania własnego ogródka jest tak duża, że nawet nie mając kawałka ziemi, tworzymy i nadal będziemy tworzyć mikroogrody na małych przestrzeniach, w tym na balkonach i parapetach. Kluczowe jest wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, dlatego zastanówcie się nad pionowymi systemami upraw, a także wiszącymi donicami, które pozwolą wam na zaoszczędzenie miejsca i większą przestrzenień dla domowego ogródka.

Co najłatwiej wyhodować na parapecie? Spróbujcie z ziołami, selerem naciowym, sałatą, rzeżuchą czy rzodkiewką.

źródło: unsplash

Zrównoważone ogrody

Zrównoważone prowadzenie upraw jest kolejnym priorytetem w ogrodnictwie, a kryzys klimatyczny tylko napędza motywację do działania.

Zważając na kwestie ekologiczne, powinniśmy szukać nasion oznaczonych znakiem rolnictwa ekologicznego UE oraz napisem bio, organic czy eko.

Do produkcji takiego materiału nasiennego zastosowano naturalne metody uprawy, bez użycia chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych, a cały proces technologiczny podlegał kontroli przez jednostki certyfikujące. Nasiona te są także wolne od modyfikacji genetycznych. Jednak nie nie tylko pochodzenie nasion będzie miało dla nas znaczenie – do zagospodarowania ogrodów zaczniemy wykorzystywać więcej przedmiotów pochodzących z recyklingu i tworzonych lokalnie, a naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, będą częstszym wyborem.

źródło: unsplash

Ogrody żwirowe

Ogrody żwirowe obecnie zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Całkiem prawdopodobne jest, że w przyszłości czekają nas dłuższe okresy suszy, tak wiec sadzenie roślin na nią odpornych ma sens. Ogrody żwirowe są wyjątkowo proste w utrzymaniu i uniemożliwiają przebicie się niepożądanych chwastów, a jednocześnie nie zatrzymują przepływu wody i powietrza.

W dodatku wymagają przegrabienia zaledwie kilka razy w sezonie – po to, aby usunąć ewentualne samosiejki.

Kompostowanie

Recykling własnych odpadów organicznych ma kluczowe znaczenie dla dobrej praktyki ogrodniczej, a coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z płynących z niego korzyści. Lepsze zrozumienie znaczenia dobrego gospodarowania glebą i jej roli w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla w atmosferze napędza ten trend, a coraz więcej z nas poddaje recyklingowi swoje odpady, uzyskując dzięki temu naturalny nawóz.

Dzięki kompostowaniu resztki z ogrodu, w tym chwasty, opadłe liście czy skoszona trawa, mają przydatne zastosowanie. Jeszcze bardziej popularne staną się wemikompostowniki, czyli hodowle dżdżownic pomagające w kompostowaniu.

Tekst: Marta Mankiewicz

Zmiany Klimatu