Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że owady zapylające mają problem ze znalezieniem kwiatów

Aktywność owadów zapylających jest zdecydowanie niższa tam, gdzie występuje zanieczyszczenie.
.get_the_title().

’Jeśli pszczoły znikną, ludzkości pozostaną cztery lata życia’ – to cytat, który niesłusznie przypisywany jest Albertowi Einsteinowi. I choć kwestia autorstwa jest sporna, treść tego cytatu jest w zasadzie prawdziwa.

To właśnie pszczoły i inne owady zapylające odpowiadają za to, że na naszych stołach ląduje tak wiele posiłków.

Przechodząc z jednej rośliny na drugą, przenoszą pyłek, dzięki czemu możliwe jest zapłodnienie i powstanie nasion. Tymczasem od końca XX wieku ilość owadów zapylających na świecie systematycznie spada. Okazuje się, że może to mieć związek także z zanieczyszczeniem. Z nowych badań naukowców z University of Reading, brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii oraz Uniwersytetu w Birmingham wynika, że aktywność owadów zapylających jest zdecydowanie niższa tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Zdaniem badaczy zanieczyszczenie poważnie zakłóca węch owadów i utrudnia im znalezienie kwiatów.

fot. David Clode / źródło: unsplash

Naukowcy użyli urządzenia, które uwolniło zanieczyszczenia na otwarte pole (należy podkreślić, że były to ilości bezpieczne dla środowiska), a następnie sprawdzili, jaki ma ono wpływ na zapylenie rosnącej tam gorczycy czarnej. Ich obserwacje trwały dwa lata.

Okazało się, że tam, gdzie występowało zanieczyszczenie, w tym spaliny z silników Diesla, owadów zapylających było mniej aż o 70 proc., a ich wizyty na kwiatach spadły o 90 proc.

W przeszłości naukowcom udało się udowodnić, że spaliny Diesla zmieniają zapach kwiatów. Nowe badania pokazują natomiast, że zanieczyszczenie powietrza może się przyczyniać do spadku liczby owadów zapylających – pyłek i nektar stanowią przecież ich pożywienie.

Zdjęcie główne: Jenna Lee/Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu