Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie ponad 7 milionów ludzi

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia ograniczenie zanieczyszczeń może zapobiec śmierci 50 tys. osób w Europie.
.get_the_title().

WHO zaleca, aby roczna średnia ilość drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) nie przekraczała dziesięciu mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Dla dwutlenku azotu próg ten to 40μg/m3. Ograniczenie zanieczyszczenia do tego poziomu może rocznie zapobiec śmierci 50 tys. osób w Europie. WHO ocenia też, że na całym świecie roczna liczba zgonów z powodów złego powietrza to aż 7 mln. Najgorsze powietrze jest w miastach przez zatłoczone, ciasne ulice oraz duże zużycie energii.

W ostatnim badaniu, opublikowanym w czasopiśmie The Lancet Planetary Health, oceniono, że z powodu tych dwóch gazów istnieje obciążenie przedwczesną śmiercią w prawie tysiącu miast w całej Europie.

Badanie udowadnia, że wiele miast wciąż nie robi wystarczająco dużo, aby zwalczyć zanieczyszczenie powietrza. Poziomy ponad wytyczne WHO prowadzą do niepotrzebnej śmierci – powiedział Mark Nieuwenhuijsen z ISGlobal.

Korzystając z danych dotyczących poszczególnych miast na temat modeli zanieczyszczenia powietrza w połączeniu z danymi dotyczącymi śmiertelności, naukowcy stworzyli „wskaźnik obciążenia śmiertelnością”, klasyfikując poszczególne miasta od najlepszych do najgorszych.

Zgony spowodowane zanieczyszczeniem powietrza były bardzo zróżnicowane, na przykład poziom NO2 w Madrycie jest odpowiedzialny za 7 proc. rocznych zgonów. Śmiertelność w miastach w regionie Niziny Padańskiej w północnych Włoszech, w Polsce i w Czechach była najwyższa, a włoskie miasta Brescia, Bergamo i Vicenza znalazły się w pierwszej piątce pod względem stężenia drobnego pyłu zawieszonego. Miasta o najniższym wskaźniku śmiertelności to Tromso w Norwegii, Umea w Szwecji i Oulu w Finlandii, a także stolica Islandii, Reykjavik.

Podział miast według ekspozycji na pył PM25 (A) i NO2 (B)

Średnio 84 proc. populacji w badanych miastach było narażonych na poziomy PM2,5 przekraczające wytyczne WHO. Badanie wykazało, że dziewięć procent było narażonych na wyższe niż zalecane poziomy NO2. Sasha Khomenko, jedna z badaczek ISGlobal powiedziała, że istotne jest, aby wprowadzać rozwiązania niwelujące emisję na poziomie lokalnym.

Potrzebujemy pilnej zmiany z prywatnego ruchu zmotoryzowanego na publiczny i aktywny transport oraz redukcji emisji z przemysłu, lotnisk i portów – powiedziała Khomenko.

Zdjęcie główne: Getty Images
Tekst: Miron Kądziela

Zmiany Klimatu