Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zobacz mikroplastik unoszący się w powietrzu dzięki interaktywnemu doświadczeniu Google Arts & Culture

Interaktywne doświadczenie Google Arts & Culture bada wpływ, jaki mikroplastik unoszący się w powietrzu ma na środowisko. Dzięki animacji można zobaczyć niewidoczne gołym okiem cząsteczki.
.get_the_title().

Historia plastikowych przedmiotów, których się pozbywamy, wcale nie kończy się na wysypisku śmieci. Rozkładają się one na coraz mniejsze kawałki, by ostatecznie w formie mikroplastiku trafić do powietrza, którym oddychamy.

Mikroplastik w powietrzu to wynik stale rosnącej globalnej produkcji i konsumpcji towarów wykonanych z plastiku.

Pod tą nazwą kryją się cząsteczki tworzyw sztucznych, których średnica jest mniejsza niż 5 milimetrów. Powolna degeneracja tych tworzyw prowadzi do uwalniania cząsteczek do atmosfery. Poza tym cząsteczki mikroplastiku spotkać można również pod postacią brokatu czy nawet w pastach do zębów. Szczególnie szkodliwy jest on dla organizmów żyjących w oceanach, które zjadając go, sprawiają, że przenoszony jest on w górę łańcucha pokarmowego. Ostatecznie trafia do ludzi, dla zdrowia których jest szkodliwy. Przykładowo, bisfenol A, który stosowany jest w produkcji tworzyw sztucznych, uważa się za związek zaburzający gospodarkę hormonalną.

Dzięki eksperymentowi Google o nazwie ‘Plastic Air’ możemy zobaczyć niewidoczne gołym okiem cząsteczki plastiku unoszące się wokół nas. ‘Plastic Air’ to wirtualne, interaktywne doświadczenie, które pozwala graficznie przedstawić rodzaj zanieczyszczenia, o którego istnieniu bardzo łatwo zapomnieć. Unoszący się w powietrzu mikroplastik jest bowiem niewidoczny, nie ma zapachu i teoretycznie nie daje o sobie znać.

Klikając w konkretną cząsteczkę, dowiadujemy się o jej składzie chemicznym, a także o tym, jakim przedmiotem codziennego użytku była wcześniej.

Projekt został opracowany przez studio Pentagram dla Google Arts & Culture, które jest należącą do giganta technologicznego platformą non-profit skoncentrowaną na sztuce. Portal umożliwia wirtualne wycieczki po muzeach dzięki zdigitalizowanym kolekcjom najwybitniejszych dzieł sztuki. Wszystko to dzieje się przy współpracy z artystami i jest dostępne w przeglądarce oraz za pośrednictwem aplikacji Google Arts & Culture.

‘Plastic Air’ jest częścią ‘Heartbeat of the Earth’ – serii eksperymentów online prowadzonych przez artystów interpretujących dane dotyczące naszej planety, uruchomionej przez Google we współpracy z Ramową Konwencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).

Tekst: PS
Zdjęcie główne: Google Arts & Culture

Zmiany Klimatu