Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Youtuberka w niecałe 3 minuty pokazała 100 lat polskiej mody i nie tylko

Można tworzyć nudne podręczniki albo trzyminutowe wideo, które w genialny sposób pokazuje modowy, kulturowy, polityczny i społeczny klimat ostatnich jedenastu dekad w Polsce.
.get_the_title().

Youtubowe filmiki z cyklu „100 lat…” cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością. Możemy się z nich wiele dowiedzieć na temat mody i urody ostatnich dekad. Cały świat poddał się temu szaleństwu i obecnie YouTube staje się kopalnią wiedzy na temat japońskich trendów, jeansów, biustonoszy, piercingu, sukienek dla druhen, strojów kąpielowych oraz kilku kategorii z cyklu „moda męska”. Niektóre filmiki wciagają jak dobre kino akcji, inne beznamiętnie przeklikujemy trzy po trzy. Filmik „100 Years of Beauty – Poland” youtuberki Karoliny Żebrowskiej z pewnością zalicza sie do pierwszej kategorii, bo nie dość, że jest świetnie zrobiony, to prowokuje widza do myślenia.

Z pozoru Karolina zrobiła to, co inni twórcy YouTube’a. Pokazała modowe i urodowe trendy w Polsce na przestrzeni ostatniego stulecia i pierwszej dekady XXI wieku. Jednak obok prezentowanych sylwetek, blogerka pokazuje również polski kontekst historyczny każdego dziesięciolecia. Za pomocą genialnej charakteryzacji prezentuje pierwsze dekady XX wieku, czasy nadziei po odzyskaniu niepodległości, a zaraz potem zmęczone i smutne twarze z okresu wojny i okupacji. Zamiłowanie Karoliny do mody vintage, które możemy zobaczyć również w jej innych filmach, skutkuje doskonale odwzorowanymi strojami, fryzurami i makijażami danej epoki, a odbiorcom pomaga poczuć ducha minionych lat.

Filmik kończy się dwoma dekadami – latami 90 i początkiem XXI wieku. Pierwsza z nich tryska kolorem, młodością i fascynacją zachodnimi produktami, druga, ta bliższa naszych czasów wydaje się bardziej neutralna, bezpłciowa, mało konkretna. Przy niej Karolina stawia znak zapytania i pozostawia widza w refleksji nad modą, historią i kulturowym dziedzictwem. Według niektórych Karolina w trzy minuty zrobiła dla historii Polski więcej niż większość rządowych instytucji oraz szereg topowych szafiarek i blogerek.

MW

FASHION