Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 zasad, którymi warto się kierować przy zakupie, jeśli chce się wybrać ubrania na lata

Sezon wyprzedażowy w pełni. Niskie ceny kuszą, zwłaszcza w czasach drożyzny, ale czy wszystkie te rzeczy faktycznie są wam potrzebne? Sprawdźcie, jakimi zasadami warto się kierować, by nie żałować swoich zakupów odzieżowych.
.get_the_title().

1. Czy materiał jest dobry?

źródło: cruz label store

To absolutna podstawa, jeśli chodzi o wybór ubrań, które mają przetrwać więcej niż jedno pranie. Patrząc na ubranie w sklepie, nie zawsze umiemy stwierdzić, z czego zostało wykonane. Akrylowy sweter może wyglądać solidnie i ciepło, ale to tylko złudzenie – w rzeczywistości ten syntetyczny materiał kiepsko chroni przed zimnem, a do tego szybciej się zużywa i mechaci. Wełna czy bawełna będzie więc w tym przypadku znacznie lepszym wyborem.

Generalnie warto postawić na naturalne materiały, czyli także len czy jedwab – takie ubrania nie tylko są trwalsze, ale też znacznie lepiej się prezentują. Łatwo powiedzieć, ale trudniej znaleźć w sieciówce sweter z wełny w rozsądnej cenie? To prawda, ale akrylowe swetry też nie zawsze należą do najtańszych.

Warto więc pamiętać o tym, że wyższa cena nie zawsze idzie w parze z jakością i czytać metki.

Kiedy już się w nie wczytacie, zauważycie, że wiele rzeczy wykonanych jest z poliestru – ten syntetyczny materiał ma wiele wad i nie jest przyjazny dla środowiska. Ma jednak jedną istotną zaletę – jest trwały.

2. Czy ubranie jest dobrze uszyte?

fot. Clem Onojeghuo / źródło: unsplash

Dobry materiał nie pomoże, jeśli ubranie zostało kiepsko uszyte.

Kupując T-shirt lub bluzkę, warto więc sprawdzić, czy szwy nie rozchodzą się w rękach.

Z kolei wybierając koszulę, należy zwrócić uwagę na to, czy wzór na kieszeniach pokrywa się z tym, który jest na reszcie ubrania. Jeśli nie, to znak, że producent stawia na ilość, a nie na jakość. Dobrą podpowiedzią znów będą tu szwy – jeśli producent zostawia trochę dodatkowej tkaniny, ubranie będzie można w razie czego przerobić u krawcowej, dzięki czemu posłuży wam dłużej.

3. Czy założę to więcej niż raz?

fot. Adrienne Leonard / źródło: unsplash

Brzmi jak oczywista oczywistość? Z przeprowadzonych kilka lat temu w Wielkiej Brytanii badań wynika, że niemal 1 na 10 osób (9 proc. badanych) kupuje ubranie tylko po to, aby się w nim sfotografować, a zdjęcie wrzucić na Instagrama – wygląda więc na to, że nie wszyscy zadają sobie to pytanie. Skąd mamy wiedzieć, że założymy coś więcej niż raz?

Przed zakupem warto się zastanowić nad tym, czy dana rzecz pasuje do reszty naszej garderoby i czy dobrze na nas leży.

Jeśli nie, to topnieją szanse na to, że będziemy ją nosić. Ubranie się wam podoba, ale tak na 50 proc.? Jeśli nie jesteście do niego zupełnie przekonani, darujcie sobie zakup. No i jeszcze jedno – sądzicie, że i tak przez 80 proc. czasu nosicie zaledwie 20 proc. zawartości swojej szafy? Może nie zadajecie sobie tych pytań.

4. Czy dobrze się w nim czuję?

fot. Niklas Sagrén / źródło: unsplash

Wybór ubrania nie ogranicza się do odpowiedniego rozmiaru i podobającego się nam fasonu. Na przykład zalety wełnianych swetrów są powszechnie znane, ale nie znaczy, że nie mają one wad.

Mierzycie sweter i potwornie was gryzie? Nie kupujcie go, raczej nie będziecie w nim chodzić.

Jeansowa kurtka wydaje się wam nienaturalnie sztywna? Nie warto liczyć na to, że dołączy do grona waszych ulubieńców. Generalnie warto polegać na swoich intuicjach, nawet tych najbardziej niesprecyzowanych. 'Coś jest nie tak, ale nie wiem co’ to też znak, aby zrezygnować z tego zakupu.

5. Czy umiem dbać o to ubranie?

fot. Micaela Parente / źródło: unsplash

Odhaczyliście już wszystkie punkty z naszej listy i wybraliście szlachetny materiał, ubranie, które jest genialnie uszyte, czujecie się w nim jak gwiazda i wiecie, że będziecie je nosić. Pozostaje więc tylko jedno pytanie.

Czy aby na pewno będziecie prasować ten len?

Czy wiecie, jak uprać wełniany sweter, aby nie skurczył się o dwa rozmiary? Czy udacie się do pralni, aby zadbała o tę marynarkę? Czy zabierzecie te buty do szewca, jeśli zedrą się fleki? Jeśli tak – decydujcie się na zakup i miłego noszenia!

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Unsplash / fot. Priscilla Du Preez

FASHION