Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Adidas i Stella McCartney przygotowali kolekcję z superekologicznego materiału

Przerabianie starej bawełny na nową nie jest niczym nowym. Ale stworzenie ze użytej bawełny całkiem nowego materiału…to coś, co otwiera zupełnie nowe możliwości. Brawo!
.get_the_title().

Nową technologię nazwaną NuCycl opracował start up Evrnu zajmujący się szukaniem nowych rozwiązań dla materiałów w sektorze odzieżowym. Tym razem firma postanowiła zająć się bawełną i przyjrzeć się temu, jak można wykorzystać jej mikrocząsteczki, aby stworzyć z nich coś całkiem nowego.

Recykling bawełny znany jest w sektorze odzieżowym od dłuższego czasu i w dużej mierze przyczynia się do ograniczenia produkcji nowej bawełny, która to produkcja nie należy do procesów sprzyjających środowisku. Szacuje się, że aż 6% ogólnoświatowego zużycia wody przeznaczone jest właśnie na produkcję tego naturalnego włókna. Opracowanie alternatywy dla bawełny jest więc bardzo ważne, jeśli nie chcemy utonąć w ubraniach.

Patentem zainteresowała się marka Adidas, która właśnie zaprezentowała prototypy kolekcji stworzonej we współpracy z Evrnu oraz projektantką Stellą McCartney. W kolekcji została wykorzystana stara bawełna, rozłożona na cząsteczki polimeru, z których to stworzono całkiem nowe materiały. Odpady ze starego materiału zostają maksymalnie zmiażdżone i przepuszczone przez specjalną wytłaczarkę, która daje możliwość stworzenia nowej przędzy.

Prototypy ekologicznej kolekcji Adidas x Stella McCartney to między innymi damskie oraz męskie bluzy z kapturem oraz sportowa sukienka inspirowana strojem tenisowym. Jeśli projekt okaże się sukcesem, wyznaczy on nową drogę w produkcji ekologicznej i zrównoważonej mody, która jest znacznie bardziej odpowiedzialna od tego, co obecnie oferuje nam sektor odzieży sportowej.

Tekst: Malwa Wawrzynek
Zdjęcia: Adidas x Stella McCartney x Evrnu

FASHION